google pixel 4

O neobmedzené zálohovanie fotiek vo vysokej kvalite môžu prísť aj smartfóny Pixel

Pre súčasné modely sa nič nezmení.

Google od 1. júna odstrihne používateľov od možnosti zálohovať si službe Fotky Google fotografie a videá bez akýchkoľvek obmedzení. Po novom sa do kapacity cloudu bude započítavať všetok obsah – v pôvodnej aj vysokej kvalite.

Kto bude chcieť využívať Fotky Google pre zálohovanie obrazových spomienok v plnom rozsahu aj naďalej, musí si za rozšírenie miesta v zdieľanom cloude zaplatiť. Slúži preto predplatné Google One, základný balíček o veľkosti 100 GB stojí 1,99 eur.

Na koni sú v tomto smere vlastníci referenčných smartfónov Pixel od Google. Pre nich obmedzenie kapacity neplatí. Fotky a videá v optimalizovanej vysokej kvalite budú môcť do Fotiek nahrávať bez obmedzení aj po 1. júni.

pixel
Google Pixel 5

Predpokladalo sa, že tento benefit dostanú aj vlastníci budúcich smartfónov Pixel. V auguste by mal Google predstaviť model strednej triedy Pixel 5a, niekedy na jeseň alebo začiatkom zimy zase vlajkový smartfón Pixel 6.

Vyzerá to ale, že neobmedzené zálohovanie snímok a videí vo vysokej kvalite v budúcich Pixel smartfónoch dostupné nebude. Google nadchádzajúce zariadenia od tejto možnosti ale neodstaví úplne.

TIP REDAKCIE
Bežecký pás na doma čo najlacnejšie: Tento model teraz stojí len 150 €!

Namiesto toho zavedie funkciu „Storage Saver“, ktorá umožní zálohovať fotky a videá v mierne zníženej kvalite. Používateľ tak bude mať dve možnosti. Buď si za miesto v cloude zaplatí a naplní ho fotkami v pôvodnej alebo vysokej kvalite, alebo sa uspokojí s nižšou kvalitou, výmenou za čo dostane neobmedzený priestor v cloude.

Zatiaľ ide len o teóriu. Zmeny v pravidlách naznačujú reťazce v zdrojovom kóde aplikácie Fotky Google (verzia 5.4.1), ktorú vypitvali vývojári z XDA fóra. Otázkou tiež zostáva, čo presne môže „mierne znížená kvalita“ znamenať.

Ak by Google uplatnil takzvané expresné zálohovanie, ktoré je dostupné len na vybraných trhoch, rozlíšenie fotiek by znížil na 3 Mpx a kvalitu videí na 480p.

Existuje tiež šanca, hoci menej pravdepodobná, že Google len premenuje zálohovanie vo vysokej kvalite na šetrič úložiska. Tým pádom by sa pre vlastníkov budúcich Pixel smartfónov nič nezmenilo.

Počkáme si, čo Google nakoniec vymyslí. Gigabajty v cloude už ale asi len tak rozdávať nebude.

Aktuálna cena Google Pixel 5

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať