google fotky

Fotky Google končia s neobmedzeným nahrávaním obsahu. Zálohujte, kým máte čas

Alternatíva sa hľadá ťažko.

V novembri minulého roka sme sa dozvedeli nepríjemnú správu. Populárne online úložisko pre fotografie a videá, Fotky Google, už používateľom nebude poskytovať bezplatný a neobmedzený priestor pre nahrávanie obsahu vo vysokej kvalite.

Fotky Google od roku 2015 dovoľujú zálohovať snímky v dvoch režimoch – v pôvodnej a vysokej kvalite. Zábery nahrané do služby v pôvodnej kvalite ukrajujú zo základnej 15 GB kapacity cloudu.

V prípade nastavenia optimalizovanej vysokej kvality používateľov kapacita cloudu zaujímať nemusí. Skomprimované fotky (max. 16 Mpx) a videá (max. FHD) môžu do služby Fotky Google posielať bez obmedzenia. Táto paráda však 1. júna skončí. Aspoň pre tých, ktorí nepoužívajú smartfóny Pixel.

fotky google

Od tohto dátumu sa bude všetok obsah započítavať do kapacity Google cloudu. Pokiaľ teda máte v smartfóne ešte pár desiatok alebo stoviek nezálohovaných fotiek a videí, mail by ste ich do služby Fotky Google nahrať v optimalizovanej kvalite čo najskôr.

Už teraz je jasné, že základný 15 GB priestor pre správu multimediálneho obsahu používateľom, aspoň tým náruživejším, stačiť nebude. Dnešné smartfóny, tablety alebo akčné kamery produkujú fotky a videá vo vysokých rozlíšeniach, čo sa podpisuje na ich dátovej náročnosti.

Kto bude chcieť Fotky Google používať so všetkým, čo k tomu patrí aj naďalej, musí si priplatiť. Cesta k objemnejšiemu priestoru vedie cez predplatné Google One. Rozšírenie miesta v cloude o 100 GB vás bude stáť 1,99 eur mesačne.

fotky google

Ide o paušál prvej úrovne, ktorý je najlacnejší. Uhradiť sa dá aj na celý rok dopredu, čo vychádza o 16 percent lacnejšie než pri pravidelnej mesačnej platbe. 200 GB priestor stojí 2,99 mesačne, 2 TB zase 9,99 eur mesačne. Kompletnú ponuku balíčkov nájdete TU.

TIP REDAKCIE
Samsung bojuje proti kríze: Za 15 miliárd € chce v Texase postaviť továreň na čipy

Predplatné Google One vám dá aj niečo viac ako len nadštandardný priestor v cloude. Okrem iných to sú prémiové funkcie v aplikácii Fotky Google. Snímky môžete upraviť pomocou HDR filtra alebo prispôsobených návrhov, ktoré sú k dispozícii len členom klubu Google One.

Za normálnych okolností by sa patrilo odporučiť bezplatné alebo aspoň výhodnejšie alternatívne riešenie, ktoré by Fotky Google zastúpilo. Problémom je, že žiadne neexistuje. Aspoň nie také, ktoré by Fotky Google plnohodnotne nahradilo.

Veľkou výhodou Fotiek Google totižto je, že používateľov rozmaznávajú prepracovaným strojovým učením. Pedantné softvérové algoritmy vedia fotografie a videá automaticky kategorizovať podľa miest, vecí, osôb, zvierat, udalostí, času a podobne. V podstate môžete do služby nahrať kvantum záberov a o nič sa nestarať.

Následne stačí do textového poľa napísať „Tatry 2020“, „svadba“, „koncert“, „západ slnka“ alebo čokoľvek iné a Fotky Google vám zobrazia presne tie zábery, ktoré kľúčovým slovám zodpovedajú. Okrem toho ich hneď môžete zdieľať, upravovať, vytlačiť či odložiť do archívu.

Ak sa budete chcieť poobzerať po inom cloude, oplatiť sa môže predplatné Microsoft 365 Personal. Okrem známych kancelárskych aplikácií vám dá Microsoft za 7 eur mesačne až 1 TB priestor v cloude OneDrive.

Dropbox si za 2 TB priestor od používateľa vypýta 11,99 eur mesačne, respektíve 9,99 eur mesačne pri rozpočítaní jednorazovej ročnej platby. Rozlúčka s Fotkami Google jednoduchá nebude.

Total
34
Zdieľaní
Total
34
Zdieľať