facebook

Facebook bude varovať pred stránkami, ktoré opakovane zdieľajú dezinformácie

Boj s veternými mlynmi?

Sociálna sieť Facebook si opäť pripravila súbor nových opatrení, ktoré majú za cieľ obmedziť šírenie nepravdivých správ a dezinformácií. Používateľov upozorní na stránky, ktoré opakovane takýto obsah zdieľajú. Spoločnosť o tom informuje vo svojom blogu.

Ak si niektorý používateľ všimne na Facebooku zaujímavú stránku, ktorej obsah však nezávislí hodnotitelia faktov označili ako dezinformačný a rozhodne sa ju lajknúť, sociálna sieť mu zobrazí dialógové okno s upozornením.

Prostredníctvom neho používateľa informuje, že ním vybraná stránka opakovane zdieľa nepravdivé správy. Používateľ sa môže následne rozhodnúť, či stránku lajkne alebo sa vráti na predchádzajúcu obrazovku.

facebook
Foto: Facebook

K dispozícii tiež bude odkaz, ktorý používateľovi vysvetlí, prečo bola ním vybraná stránka označená ako dezinformačná. Okrem toho Facebook poskytne ďalšie informácie o tom, ako funguje jeho systém nezávislého overovania faktov.

Facebook si posvieti aj na individuálne účty jednotlivcov, nielen na stránky alebo skupiny. Pokiaľ jednotlivec opakovane zdieľa hoaxy, Facebook ich distribúciu v News Feede obmedzí. V praxi by sa tak mal zdieľaný článok alebo iný nepravdivý obsah zobraziť menšiemu počtu návštevníkov Facebooku.

TIP REDAKCIE
Sľubovali BlackBerry smartfón, no teraz sú ticho: Čo sa stalo?

Facebook šíriteľov hoaxov zároveň upozorní, že zdieľajú informácie, ktoré nezávislí overovatelia faktov vyhodnotili ako nepravdivé. Okrem toho im v dialógovom okne ozrejmí, že sa ich obsah bude na stránke s novinkami zobrazovať nižšie, čím sa obmedzí jeho dosah.

facebook
Foto: Facebook

Facebook v posledných rokoch zaviedol niekoľko opatrení, ktoré mali obmedziť šírenie nepravdivých správ. Napriek tejto iniciatíve sa nepravdivé správy po Facebooku stále šíria vo veľkom množstve.

Na platforme Messenger spoločnosť napríklad obmedzila hromadné preposielanie správ. Používateľov sa tiež snaží povzbudzovať, aby si článok najskôr prečítali, než sa ho rozhodnú zdieľať.

Titulná foto: Pixabay/jmexclusives

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať