20 ton sa vymklo spod kontroly: Vedci varujú, čínska raketa sa nekontrolovateľne rúti k Zemi

Čínska raketa predstavuje veľké riziko.

Vedci varujú pred nebezpečenstvom zrútenia časti čínskej rakety. Tá len minulý týždeň na obežnú dráhu vyniesla jeden z prvých modulov čínskej vesmírnej stanice, ktorú krajina začala stavať. Stanica sa bude volať Tchien-kung 3, čo v preklade znamená Nebeský palác.

Celková výstavba stanice má vzniknúť počas jedenástich misií. Počas nich budú na prácach pochopiteľne pomáhať aj astronauti. Všetko však na obežnú dráhu musia najskôr vyniesť rakety. Tá, ktorá odštartovala len nedávno, teraz pre Zem predstavuje riziko.

Vedci upozorňujú na fakt, že dvadsaťtonový objekt môže nekontrolovateľne vstúpiť do atmosféry, kde sa rozláme na fragmenty, ktoré môžu ohroziť život na Zemi.

Prípadné škody pripisujú k havárii malého lietadla, avšak s tým rozdielom, že tieto fragmenty budú roztrúsené po ploche niekoľkých stoviek kilometrov. Čínska raketa podľa vedcov nespĺňa moderné štandardy.

TIP REDAKCIE
Xiaomi chystá MIUI 13. Aktualizáciu na nové rozhranie má získať až 118 zariadení!
Čínska raketa predstavuje veľký problém.
Raketa, ktorá vyniesla na obežnú dráhu prvý modul sa rúti k Zemi.

Čínska raketa nespĺňa štandard

Tie hovoria o tom, že rakety by nemali ostávať na obežnej dráhe a zároveň by nemali dopadnúť do obývaných častí sveta. Namiesto toho by ich vesmírne agentúry mali nasmerovať na oceán. To sa Číňanom nedarí, o čom svedčí prípad z minulého roka, keď časti rakety dopadli v oblasti Pobrežia Slonoviny. Pri páde poškodili niekoľko obydlí.

Čína sa snaží o postavenie vlastnej vesmírnej stanice kvôli posilneniu celkového technologického a vedeckého postavenia. Hrozí totiž, že Medzinárodná vesmírna stanica do niekoľkých rokov môže prestať fungovať. Je totiž zastaralá.

Total
20
Zdieľaní
Total
20
Zdieľať