Od Antarktídy sa odlomil zatiaľ najväčší ľadovec: Rozlohou je dvakrát väčší než Bratislavský kraj

Ľadovec je zhruba tak veľký ako Malorka.

Od Antarktídy sa odlomil najväčší ľadovec v histórii. Pri rozlohe 4 320 kilometrov je rozlohou dvakrát väčší, než celý Bratislavský kraj. Na odlomenie upozornila Európska vesmírna agentúra ESA.

Ľadovec známy ako A-76 sa nachádza vo Weddellovom mori. Jeho pohyb zaznamenala družicová misia Sentil-1 z programu Copernicus. Je dlhý 169 kilometrov a široký 24 kilometrov. Celkovo tak dosahuje rozlohu 4 320 kilometrov štvorcových. Ako ESA komentuje, je 72-násobne väčší než Manhattan.

Rekord drží iný ľadovec

Zatiaľ čo A-76 drží svetový rekord, nie je najväčším ľadovcom histórii. Toto ocenenie patrí ľadovcu z roku 1958 zapísanom v Guinessovej knihe rekordov. S odhadovanou rozlohou 30 000 kilometrov štvorcových si rekordman svoje miesto ešte chvíľu pravdepodobne (dúfajme) udrží. Ide o odhad, keďže vedci v roku 1958 ešte nemali prístup k satelitným snímkam.

TIP REDAKCIE
Poznámky Alberta Einsteina ku teórii relativity vydražili za rekordnú cenu: Predali sa za 11,6 milióna eur

Oblasť, z ktorej sa odlomil nie je výrazne ovplyvnená klimatickými zmenami. Ľadový šelf uvoľňuje ľadovce v rámci svojho prirodzeného cyklu, komentoval novinku Alex Brisbourne, glaciológ z British Antarctic Survey.

Šelfový ľadovec Ronne pláva nad oceánom, takže aj keby sa úplne roztopil, na hladine mora by to nič nezmenilo podobne, ako kocka ľadu nezmení hladinu vody v pohári.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať