mliecna draha tit

Európska vesmírna agentúra zverejnila doposiaľ najpodrobnejšiu mapu Mliečnej cesty

Pokiaľ patríte medzi fanúšikov astronómie, určite by ste nemali prehliadnuť novú mapu Mliečnej cesty, ktorú zverejnila Európska vesmírna agentúra (ESA). Informuje o nej Digital Trends.

Pokiaľ patríte medzi fanúšikov astronómie, určite by ste nemali prehliadnuť novú mapu Mliečnej cesty, ktorú zverejnila Európska vesmírna agentúra (ESA). Informuje o nej Digital Trends.

Európska vesmírna agentúra skúma históriu a zbiera informácie o našej galaxii v rámci misie Gaia, ktorá odštartovala v roku 2013. Vďaka tejto misii sa vedcom podarilo nazhromaždiť množstvo údajov, ktoré zoskupili v tzv. „galaktickom katalógu“.

ESA tento katalóg dát pravidelne aktualizuje, momentálne ide už o jeho tretie vydanie, hoci ešte nie je kompletné. Prvý súbor dát agentúra zverejnila ešte v septembri roku 2016. Obsah následne aktualizovala v apríli 2018.

mliecna draha
Foto: Nemecké výskumné centrum pre letectvo a vesmír

Nová verzia obsahuje 1 petabajt dát, ktoré môžu vedci využiť v rôznych odvetviach, od astronómie až po napríklad strojové učenie. Nájdu v nej až 1,8 miliárd nebeských telies.

Vďaka týmto údajom môžu vedci vidieť Mliečnu cestu ako celok, čo im umožňuje lepšie pochopiť, ako je naša galaxia štruktúrovaná a ako sa vyvíjala v priebehu času. Sonda misie Gaia každý deň nazhromaždila 20 GB dát, čo v priemere predstavuje asi 850 miliónov vesmírnych objektov.

TIP REDAKCIE
Máš doma Android tablet? Nová funkcia ho premení na špičkové multimediálne centrum!
gaia 1
Sonda Gaia. Foto: Foto: Nemecké výskumné centrum pre letectvo a vesmír

Sonda Gaia bude vo svojej práci pokračovať do roku 2025, pôvodne mala byť misia ukončená v roku 2019. Kompletný súbor aktualizovaných dát plánuje Európska vesmírna agentúra vydať v roku 2022.

Pohľad na zatiaľ najdetailnejšiu trojrozmernú mapu Mliečnej cesty v 8K rozlíšení vám sprostredkuje tento odkaz.

Total
4
Zdieľaní