airtag

AirTag od Apple dokáže komunikovať aj s Android smartfónmi

NFC.

Lokalizačný prívesok AirTag od Apple je šikovná vecička. Pripnete ho na kľúče alebo napríklad peňaženku a ak ich náhodou stratíte, pomocou smartfónu iPhone a aplikácie Find My (Nájsť) ich jednoducho vyhľadáte.

Veľkou výhodou je, že stratenú vec s pripnutým AirTagom dokáže vyhľadať ktokoľvek so smartfónom iPhone. Prívesok označený ako stratený odosiela kontaktné údaje o jeho vlastníkovi.

Pokiaľ sa k nemu priblíži ktokoľvek so smartfónom iPhone, dostane upozornenie s informáciami o vlastníkovi, ktorému tak môže nálezca stratenú položku vrátiť.

Po pripojení AirTagu k iPhonu cudzej osoby zároveň obdrží vlastník prívesku upozornenie s informáciou o jeho približnej polohe. Prenos údajov je chránený end-to-end šifrovaním a neobsahuje žiadne dáta o osobe nálezcu, len údaje o umiestnení.

airtags
Foto: Apple

Drobné príslušenstvo od Apple má šancu pracovať najspoľahlivejšie spomedzi konkurencie, keďže sa spolieha na sieť Apple Find My. Každý s (novším) smartfónom iPhone, tabletom iPad či MacBookom tak môže byť potenciálnym zdrojom informácií o polohe strateného predmetu.

Asi netreba pripomínať, že je AirTag súčasťou uzatvoreného ekosystému spoločnosti Apple. So smartfónom s operačným systémom Android sa používať nedá, čo nakoniec ani nikto neočakával. Predsa len ale existuje jedna situácia, v ktorej si bude Android smartfón s AirTagom rozumieť. Aspoň čiastočne.

TIP REDAKCIE
Windows 11 podporuje procesor Intel Pentium 4, vznikol pred 15 rokmi

V útrobách AirTagu sa okrem čipu U1 s Bluetooth a ultra širokopásmovým pripojením nachádza aj štandardný NFC čip. A práve ten dokáže prečítať akýkoľvek Android smartfón, rovnako vybavený NFC čipom. Asi najčastejšie sa využíva pri bezkontaktných platbách.

airtags
Foto: Apple

Pokiaľ niekto s Android smartfónom nájde kľúče s pripnutým AirTagom (v režime Stratený), poprípade ho započuje pípať, čo značí, že ho majiteľ hľadá, priloží ho k svojmu smartfónu a ten mu následne zobrazí upozornenie s internetovým odkazom.

Po kliknutí naň sa zobrazia kontaktné údaje o vlastníkovi AirTagu, vďaka čomu ho môže nálezca s Android smartfónom majiteľovi vrátiť. AirTag ale musí Android nálezcovi udrieť do očí, na diaľku sa neohlási.

Pokiaľ teda niekde nájdete voľne pohodený AirTag pripnutý k tučnej peňaženke, neignorujte ho, zosnímajte ho svojim Android smartfónom a vráťte ho pôvodnému majiteľovi. Ideálne aj s peňaženkou.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať