Samsungu sa podarilo znížiť výrobné náklady pre celú sériu Galaxy S21

Ako je možné, že mohol Samsung pri sérii Galaxy S21 znížiť cenu?

Nové špičkové smartfóny so sebou prinášajú vyšší výkon, lepšie fotoaparáty, nový dizajn a bohužiaľ často aj vyššiu cenu. Keď sa stane nemysliteľné a telefóny ostanú rovnako drahé ako rok predtým či dokonca na cene ešte klesnú, je to dôvod na malú oslavu. Presne to sa tento rok podarilo Samsungu so sériou Galaxy S21.

Novinky sú totiž lacnejšie než Galaxy S20 v čase ich uvedenia na trh. Najvýraznejší je posun ceny pri špičkovom smartfóne Galaxy S21 Ultra, ktorý sa aj na Slovensku začal predávať za nižšiu cenu než jeho predchodca. Namiesto 1 349 € už záujemcom stačí zaplatiť „len“ 1 249 €. Stále je to veľa, ale predsa len o niečo menej.

Išlo o veľmi príjemné prekvapenie, keďže Galaxy S21 Ultra skutočne ponúka mnohé vylepšenia. Samsung konečne opravil výkon Exynosu, ktorý poháňa európsku verziu, firma pomenila aj fotoaparáty a pohrala aj s dizajnom, ktorý pôsobí dospelejšie. Ako je ale možné, že nový telefón je lacnejší než predchádzajúca verzia? S odpoveďou prišla agentúra Counterpoint, ktorá zistila, že Samsung výrazne optimalizoval výrobné náklady, ktoré mu klesli o nemalých 7 %.

TIP REDAKCIE
Do smartfónov OnePlus 9 mieri veľká aktualizácia: Toto všetko prináša!
Galaxy S21 sa predáva s Exynos aj Snapdragon procesormi
Porovnanie ceny za Exynos a Snapdragon verziu Galaxy S21 zariadení. Zdroj: Counterpoint

Výrobca tiež upravil počet 5G antén a z krabičky odstránil nabíjačku, čo mu pri kvantite, ktorú firma vyrába, ušetrilo nemálo finančných zdrojov.

Koľko stoja komponenty v Galaxy S21 Ultra?

Kusovník, resp. zoznam jednotlivých komponentov, ktoré tvoria celé zariadenie, Samsung v prípade Galaxy S21 Ultra so 128 GB úložiskom a 12 GB operačnou pamäťou vyjdú na 533 dolárov. To pre firmu samozrejme nie je finálna cena, keďže musela zaplatiť vývoj a výskum, marketing, logistiku a mnohé ďalšie skryté poplatky.

Zdroj: Counterpoint

Samsung pomáha ušetriť aj fakt, že smartfóny s čipom Exynos z 63 % tvoria komponenty, ktoré si sám vyrába. Na tie si samozrejme nemusí dávať maržu a preto sú takéto smartfóny lacnejšie.

Aktuálna cena Samsung Galaxy S21 Ultra

Tabuľka (vyššie), v ktorej Counterpoint cenové náklady porovnáva s minuloročnou generáciou ukazuje, že jediné, čo je v tomto roku drahšie je konektivita a konštrukcia smartfónu. Všetko ostatné ako pamäť, batéria, reproduktory, základná doska, poskladanie telefónu a podobne je lacnejšie.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať