priestorovy zvuk

Android dostane podporu pre priestorový zvuk od Sony

Kodek MPEG-H 3D.

Spoločnosť Sony má v talóne zaujímavú audio technológiu 360 Reality Audio, ktorá dokáže v kompatibilných slúchadlách vytvoriť priestorový zvuk. Založená je na kodeku MPEG-H 3D, ktorý však podporujú len vlajkové smartfóny Xperia.

Kodek MPEG-H 3D a technológia 360 Reality Audio sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane súčasťou operačného systému Android. Dokazuje to zdrojový kód v Android Open Source Project, ktorý podľa serveru XDA popisuje pomerne rozsiahlu podporu pre tento typ audio technológie.

Poznámka jedného zo softvérových vývojárov naznačuje, že Google a Sony na rozšírení podpory priamo spolupracujú. 360 ​​Reality Audio by sme tak mohli v najlepšom prípade nájsť už v operačnom systéme Android 12, ktorý je momentálne dostupný len v alfa verzii určenej pre vývojárov.

priestorovy zvuk
Foto: Sony

Priestorový 3D zvuk môže byť príjemným spestrením audio kapacít každého smartfónu, ktorý bude vybavený alebo aktualizovaný na novú verziu operačného systému Android. Je tu však jedna zásadná nevýhoda.

360 ​​Reality Audio potrebuje skladby, ktoré sú na priestorové znenie špeciálne navrhnuté. Web Sony spomína služby ako Amazon Music HD, Nugs.net a Tidal, v ktorých sa takýto obsah nachádza.

TIP REDAKCIE
Cena Windows 11 začala prudko klesať: Kúpite ho už len za 7,99 €!

Pokiaľ bude technológia 360 ​​Reality Audio dostupná v širokej škále Android smartfónov, môže to motivovať streamovacie služby, aby ponúkali viac hudby prispôsobenej pre priestorové znenie.

„Audio revolúciu“ by sme ale neočakávali, aj keď dostupnosť viacerých formátov zvuku bude určite plusom. Priestorový zvuk môže byť podmanivý, nechutí však všetkým ušiam.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať