whatsapp

POZOR: Ktokoľvek, kto pozná vaše číslo, vám môže zablokovať WhatsApp

Je to naozaj jednoduchý proces.

Populárna komunikačná služba WhatsApp sa v poslednej dobe dostala do povedomia hneď z niekoľkých dôvodov. Najskôr to bolo kvôli chystanému nasadeniu nových pravidiel, ktoré prebehne 15. mája, teraz to je zas kvôli absurdne jednoduchej možnosti deaktivácie účtov. Stačia vám k tomu dva kroky a účet môžete zablokovať prakticky komukoľvek, koho číslo poznáte.

Zablokovanie WhatsApp: Ako to funguje?

V prvom kroku útočníkovi stačí telefónne číslo, ktoré si bude chcieť zaregistrovať na svojom zariadení. Stiahne si tak aplikáciu, spustí proces a okamžite narazí na dvojstupňové overenie cez SMS. K telefónu svojej obete samozrejme prístup nemá, no to vôbec nevadí. Jednoducho bude zadávať vymyslené kódy, až kým nedôjde k 12-hodinovému pozastaveniu odosielania overovacích SMS. V tento moment už bude útočník pripravený na krok číslo 2.

WhatsApp
Služba čelí niekoľkým problémom.

Hneď ako bude prihlásenie k účtu zablokované kvôli veľkému počtu neúspešných pokusov môžete z akejkoľvek e-mailovej adresy nahlásiť, že prišlo k odcudzeniu mobilu alebo k zrušeniu čísla. Tento email stačí zaslať podpore WhatsAppu. Podpora vzhľadom na vážnosť hlásenia nemá problém účet skutočne zablokovať.

TIP REDAKCIE
iOS 14.5: Povolenie sledovať aktivitu udelili aplikáciám len 4 % používateľov

Ako sa teda brániť? WhatsApp radí, aby ste si vo svojom profile vyplnili aj emailovú adresu na základe ktorej vás bude vedieť v podobnom prípade identifikovať. Stačí to ale? Ťažko povedať.

Ak by vám začalo chodiť podozrivo veľa SMS správ s kódmi k prihláseniu na WhatsApp, okamžite prekontrolujte či máte na účte pridanú emailovú adresu. Ak nie, môže sa stať, že vám účet zablokujú.

Total
6
Zdieľaní