POZOR: Ktokoľvek, kto pozná vaše číslo, vám môže zablokovať WhatsApp

Je to naozaj jednoduchý proces.

Populárna komunikačná služba WhatsApp sa v poslednej dobe dostala do povedomia hneď z niekoľkých dôvodov. Najskôr to bolo kvôli chystanému nasadeniu nových pravidiel, ktoré prebehne 15. mája, teraz to je zas kvôli absurdne jednoduchej možnosti deaktivácie účtov. Stačia vám k tomu dva kroky a účet môžete zablokovať prakticky komukoľvek, koho číslo poznáte.

Zablokovanie WhatsApp: Ako to funguje?

V prvom kroku útočníkovi stačí telefónne číslo, ktoré si bude chcieť zaregistrovať na svojom zariadení. Stiahne si tak aplikáciu, spustí proces a okamžite narazí na dvojstupňové overenie cez SMS. K telefónu svojej obete samozrejme prístup nemá, no to vôbec nevadí. Jednoducho bude zadávať vymyslené kódy, až kým nedôjde k 12-hodinovému pozastaveniu odosielania overovacích SMS. V tento moment už bude útočník pripravený na krok číslo 2.

WhatsApp
Služba čelí niekoľkým problémom.

Hneď ako bude prihlásenie k účtu zablokované kvôli veľkému počtu neúspešných pokusov môžete z akejkoľvek e-mailovej adresy nahlásiť, že prišlo k odcudzeniu mobilu alebo k zrušeniu čísla. Tento email stačí zaslať podpore WhatsAppu. Podpora vzhľadom na vážnosť hlásenia nemá problém účet skutočne zablokovať.

Ako sa teda brániť? WhatsApp radí, aby ste si vo svojom profile vyplnili aj emailovú adresu na základe ktorej vás bude vedieť v podobnom prípade identifikovať. Stačí to ale? Ťažko povedať.

Ak by vám začalo chodiť podozrivo veľa SMS správ s kódmi k prihláseniu na WhatsApp, okamžite prekontrolujte či máte na účte pridanú emailovú adresu. Ak nie, môže sa stať, že vám účet zablokujú.