Oracle pred 10 rokmi zažaloval Google kvôli Androidu. Spor má konečne víťaza

Americká softvérová firma Oracle pred približne 10 rokmi zažalovala spoločnosť Google. Predmetom sporu boli patentové práva súvisiace s technológiou Java, ktorú Google použil v operačnom systéme Android.

Oracle ako držiteľ patentových práv na programovací jazyk Java žiadal od spoločnosti Google 9 miliárd dolárov. Domnieval sa, že internetový gigant zneužil jeho duševné vlastníctvo.

Spor je po zdĺhavých desiatich rokoch konečne ukončený, informuje AndroidPolice odkazujúc na rozhodnutie Najvyššieho súdu Spojených štátov. Ako víťaz z neho vzišla spoločnosť Google. Oracle tak zo sporu odchádza s prázdnymi rukami.

Najvyšší súd rozhodol, že Google prevzal časť zdrojového kódu podľa zásad „čestného použitia“, čím nedošlo k porušeniu autorských práv. V mnohých krajinách určité použitie diel chránených autorskými právami neporušuje práva vlastníka autorských práv.

V Spojených štátoch sú autorské práva obmedzené tzv. doktrínou čestného použitia. V rámci jej pravidiel môžu byť časti diel slobodne použité pre účely kritiky, spravodajstva, vzdelávania alebo napríklad výskumu.

TIP REDAKCIE
Pamätáte na Mass Effect? Známa herná séria sa zrejme dočká TV seriálu, postará sa o to Amazon
google
Ilustr. foto: Wikimedia

Obhajoba Google uspela s tvrdením, že použitie diela chráneného autorským právom malo transformatívny charakter. To znamená, že pôvodnému dielu vývojári pridali nové vyjadrenie alebo význam.

Aktuálne rozhodnutie Najvyššieho súdu USA predstavuje podľa AndroidPolice precedens v americkom autorskom práve, ktorý bude dôležitý pre všetkých tvorcov softvérových platforiem.

Aj keď bola predmetom sporu časť zdrojového kódu napísaného v jazyku Java, súčasné verzie operačného systému Android s ním už nemajú nič spoločné. Android nepoužíva kód Java od roku 2016, kedy Google uviedol na trh verziu 7 Nougat.

Autorom programovacieho jazyka Java je spoločnosť Sun Microsystems, ktorú však v roku 2009 odkúpil práve Oracle. Zaplatil za ňu viac ako 7 miliárd dolárov.

 

Total
12
Zdieľaní
Total
12
Zdieľať