Facebooku unikli údaje 533 miliónov užívateľov. Či ste jedným z nich vám spoločnosť nepovie

Našťastie existujú spôsoby, akými si to môžete overiť sami.

Medzi aktuálne najväčšie online škandály sa nepochybne zaraďuje únik osobných údajov vyše 533 miliónov užívateľov platformy Facebook. Tieto údaje zahŕňajú napríklad emailové adresy, telefónne čísla, celé mená či dokonca aj polohu.

Poškodení užívatelia navyše nepochádzajú z jednej konkrétnej oblasti. Únik zasiahol ľudí z až 106 krajín, pričom 32 miliónov prípadov malo pochádzať zo Spojených štátov amerických, 11 miliónov z Veľkej Británie a 6 miliónov z Indie.

Zverejnené údaje predstavujú mnoho hrozieb. Zatiaľ čo niektorí by ich mohli využiť na presnejší marketing, veľkými rizikami sú napríklad aj podvody či hacknutia. Ešte horšou správou je, že osobné údaje užívateľov sú dostupné bez akéhokoľvek poplatku.

Únik dát Facebooku
Zdroj: Kaboompics.com (Pexels.com)

Človek by očakával, že sa akoukoľvek oficiálnou cestou dozvie, či patrí medzi poškodených užívateľov. Žiaľ, ako píše The Verge, Facebook túto informáciu neposkytne. Má na to dva dôvody. Spoločnosť pre Reuters povedala, že si nie je istá, ktorých užívateľov je potrebné o takejto skutočnosti informovať. A navyše, aj keby o tom ľudia vedeli, nič by s tým nespravili.

Keď nepomôže Facebook, musia si ľudia pomôcť sami

Dobrou správou však je, že na to, aby ste zistili, či sa únik dát týka aj vás, nepotrebujete vyjadrenie od Facebooku. Možností je viacero, no medzi najobľúbenejšie patrí stránka Have I Been Pwned. Keď si túto stránku otvoríte, stačí do príslušného poľa zadať vaše telefónne číslo alebo emailovú adresu a systém vám prezradí nielen či ste sa stali obeťou predmetného úniku, ale aj akéhokoľvek iného úniku, ktoré sa odohrali v minulosti. Na podobnom princípe funguje napríklad aj web The News Each Day.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať