Vysokorýchlostný internet naprieč Slovenskom: Ťahať ho budú distribútori elektriny

Ak doma máte pomalé pripojenie, svitá na výrazne rýchlejšie časy.

Slovensko čaká rozsiahla internetizácia. Vyplýva to z podpísaného memoranda medzi Západoslovenskou distribučnou (ZSD), Sledoslovenskou distribučnou (SSD) a Východoslovenskou distribučnou (VSD). Spoločne by mali štátu pomôcť s budovaním vysokorýchlostného internetu.

Distribútori elektriny pri nových alebo pri rekonštruovaných sieťach okrem vysokého a nízkeho vedenia naťahujú aj optické linky. Tie používajú hlavne na riadenie distribúcie a monitorovanie porúch. Optické linky sú však výrazne schopnejšie, preto v nich ostáva dostatok kapacity, ktorú by mohli využiť koncoví zákazníci alebo dokonca operátori.

Zhodli sme sa, že optické siete je možné využívať aj na zabezpečenie poskytovania vysokorýchlostných elektronických služieb prostredníctvom poskytovateľov telekomunikačných alebo iných elektronických služieb. Samozrejme, pri zachovaní politiky otvorených dverí pre všetkých a s rovnakými podmienkami,“ uviedol predseda RÚ Ivan Marták.

Internet cez vedenie? Bežná prax.
Internet cez vedenie? Bežná prax.

Internet cez vedenie? Bežná prax

Východoslovenská distribučná už dnes spolupracuje s 13 operátormi, ktorým poskytuje telekomunikačnú infraštruktúru. Medzi operátorov, ktorí využívajú takéto služby patrí napríklad obľúbený Antik Telecom, Slovanet, Skynet či SWAN.

TIP REDAKCIE
Android 12 pre smartfóny ASUS: Výrobca zverejnil aktualizačný plán

Vieme, že Slovensko má veľa tzv. bielych miest, teda takých, kde je internetizácia v lepšom prípade nedostatočná, v horšom možnosti internetového pripojenia ani nie sú. Ide o oblasti s malým počtom potenciálnych užívateľov, kde by vystavanie nových telekomunikačných sietí bolo časovo nestihnuteľné, o finančnej návratnosti sa ani nedá hovoriť. Elektrina, a teda aj elektroenergetické rozvody sú v každej obci, čo je veľká príležitosť aj pre pokrytie internetom a ušetrenie nemalých finančných prostriedkov,“ doplnil Ivan Marták z RÚ.

Slovenský internet tak čaká výrazné navýšenie rýchlosti výstavby nových liniek, ktoré by rýchly internet priniesli aj ľuďom, ktorí bývajú v menších mestách či na dedinách.

Total
27
Zdieľaní
Total
27
Zdieľať