Procesory AMD Ryzen 5000 zlyhávajú oveľa častejšie než by mali. Čo sa deje?

Zlyhanie procesora bolo doteraz pomerne raritným úkazom. Ryzen 5000 s tým má problém.

Na internete sa objavilo niekoľko znepokojujúcich správ týkajúcich sa nových procesorov radu Ryzen 5000 Zen 3. Okrem procesorov sa hovorí aj o chybovosti základných dosiek s čipsetom X570.

Na vážnosť problému na Twitteri upozornila spoločnosť PowerGPU, ktorá zdieľala tabuľku týkajúci sa počtu chybových procesorov. Tweet už medzičasom stiahli, informoval server Wccftech.

Podľa zverejnenej tabuľky malo byť z 50 dodaných procesorov AMD Ryzen 9 5950X chybných, resp. „mŕtvych pri doručení (DoA)“ až 8 z nich. Pri modeli AMD Ryzen 9 5900X boli chybné 4. PowerGPU nemal väčšie šťastie ani pri Ryzen 7 5800X a Ryzen 5 5600X.

Má AMD Ryzen 5000 problém?

Pri odbere väčších počtov kusov čohokoľvek sa očakáva, že niektoré z nich môžu byť chybné. To, s čím sa stretli v PowerGPU je však doslovo zarážajúce. Len pre vnesenie perspektívy do problematických procesorov – väčšinou je problém s 0,1 % kusov. To je v porovnaní so 16 % chybovosťou pri 5950X obrovský rozdiel.

Je však nutné podotknúť, že takéto správy pochádzajú z jedného zdroja, ktorý svoj pôvodný príspevok vymazal. Je preto nutné pristupovať k informáciám s dávkou nadhľadu. Technologickí redaktori po celom svete začali nezvyčajné čísla rozoberať a hľadať príčinu.

TIP REDAKCIE
Samsung predstavil Galaxy Z Flip 3 Bespoke, u nás sa však predávať nebude
AMD Ryzen 5000
Ilustr. foto: AMD

Napríklad Hardware Unboxed špekuluje či technici v PowerGPU vedia ako sa správne inštaluje procesor a či len nepoužili nesprávny hardvér. Pre PowerGPU, ako pre firmu, ktorá sa živí skladaním počítačov, by bolo takéto zlyhanie určite potupou. Aj to je možno dôvod, prečo PowerGPU odstránili prvý tweet.

Zároveň je ale nutné podotknúť, že pod oboma príspevkami sa v diskusiách začali ozývať ľudia, ktorí taktiež hlásia problémy so svojimi novými procesormi. Ďalšia skupina ľudí zas tvrdí, že žiadne problémy nezaznamenali.

Ak by sa predsa len preukázalo, že AMD má s chybovosťou noviniek problémy, stali by sa ešte nedostupnejšie než teraz. Ak to teda ešte ide.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať