apkpure

Aplikácia alternatívneho obchodu APKPure obsahovala škodlivý kód

Problémová je verzia 3.17.18.

Vo svete Android zariadení sa k obľúbeným aplikáciám a hrám nemusíte dostať iba cez oficiálny zdroj, akým je obchod Google Play. Existuje aj niekoľko alternatívnych obchodov s aplikáciami, medzi ktoré patrí aj známy APKPure.

Inštalácia aplikácií z neznámych zdrojov sa vo všeobecnosti neodporúča, keďže je spojená s istým bezpečnostným rizikom. Bežný používateľ nemá ako zistiť, či ním vybraný inštalačný súbor aplikácie nikto neupravil alebo nevytvoril tak, aby spôsobil škody.

Aplikácie dostupné v obchode Play sú na prítomnosť škodlivých kódov a iných bezpečnostných rizík pravidelne kontrolované. Ani táto vrstva ochrany ale nie je dokonalá a z času na čas sa škodlivé aplikácie dostanú aj do obchodu Play.

Server TechCrunch informuje o zisteniach spoločnosti Kaspersky Lab, ktorá v klientovi obchodu APKPure objavila škodlivý kód. Nachádzal sa vo verzii aplikácie 3.17.18. Spoločnosť o tejto skutočnosti vývojárov informovala 8. apríla. Tí následne vydali novú verziu aplikácie obchodu APKPure 3.17.19, ktorá už je „čistá“.

Ak teda náhodou APKPure vo svojom smartfóne používate, skontrolujte si verziu aplikácie a v prípade potreby si stiahnite najnovšiu verziu.

apkpure
Foto: APKpure

Čo škodlivý kód na infikovanom zariadení spôsoboval? Zobrazoval reklamy na uzamknutej obrazovke a na pozadí systému, mohol tiež zhromažďovať citlivé údaje a odosielať ich na vzdialený server alebo inštalovať do zariadenia bez vedomia používatelia ďalší malvér.

TIP REDAKCIE
Slovenský startup Photoneo získal investíciu vo výške 21 miliónov dolárov

V tomto smere sú zraniteľnejší vlastníci starších mobilných zariadení, ktoré už nedostávajú bezpečnostné aktualizácie. Že nie je niečo v poriadku mohli používatelia zistiť podľa zvýšenej spotreby energie, teda rýchlejšom vybíjaní smartfónu a spotreby mobilných dát.

Alternatívne obchody s aplikáciami nie sú výsostnou čiernou dierou. V niektorých ohľadoch môžu byť dokonca lepšie ako oficiálne zdroje. Nájsť v nich môžete aplikácie, ktorých dostupnosť je v klasickom obchode napríklad regionálne obmedzená. Obsahujú tiež staršie verzie aplikácií, ktoré sú kompatibilné so širšou škálou zariadení.

Popri nich sa dá z obchodu stiahnuť množstvo štandardných aplikácií, od sociálnych sietí cez komunikátory až po známe hry, aké nájdeme aj v obchode Play.

Na obchody ako APKPure, Aurora Store a podobne sa spoliehajú aj používatelia súčasných smartfónov Huawei, ktoré neobsahujú obchod Play a služby od Google. Do zariadenia si tak môžu stiahnuť aplikácie, ku ktorým by sa inak nedostali, respektíve ktoré nenájdu v Huawei App Gallery.

Stále však platí, že pri inštalácii obsahu z neznámych zdrojov by mali byť používatelia nanajvýš opatrní.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať