apkpure

Aplikácia alternatívneho obchodu APKPure obsahovala škodlivý kód

Problémová je verzia 3.17.18.

Vo svete Android zariadení sa k obľúbeným aplikáciám a hrám nemusíte dostať iba cez oficiálny zdroj, akým je obchod Google Play. Existuje aj niekoľko alternatívnych obchodov s aplikáciami, medzi ktoré patrí aj známy APKPure.

Inštalácia aplikácií z neznámych zdrojov sa vo všeobecnosti neodporúča, keďže je spojená s istým bezpečnostným rizikom. Bežný používateľ nemá ako zistiť, či ním vybraný inštalačný súbor aplikácie nikto neupravil alebo nevytvoril tak, aby spôsobil škody.

Aplikácie dostupné v obchode Play sú na prítomnosť škodlivých kódov a iných bezpečnostných rizík pravidelne kontrolované. Ani táto vrstva ochrany ale nie je dokonalá a z času na čas sa škodlivé aplikácie dostanú aj do obchodu Play.

Server TechCrunch informuje o zisteniach spoločnosti Kaspersky Lab, ktorá v klientovi obchodu APKPure objavila škodlivý kód. Nachádzal sa vo verzii aplikácie 3.17.18. Spoločnosť o tejto skutočnosti vývojárov informovala 8. apríla. Tí následne vydali novú verziu aplikácie obchodu APKPure 3.17.19, ktorá už je „čistá“.

TIP REDAKCIE
FOTO: Takto vyzerá úspešný podvod. Uverila útočníkovi a poslala mu SMS kód

Ak teda náhodou APKPure vo svojom smartfóne používate, skontrolujte si verziu aplikácie a v prípade potreby si stiahnite najnovšiu verziu.

apkpure
Foto: APKpure

Čo škodlivý kód na infikovanom zariadení spôsoboval? Zobrazoval reklamy na uzamknutej obrazovke a na pozadí systému, mohol tiež zhromažďovať citlivé údaje a odosielať ich na vzdialený server alebo inštalovať do zariadenia bez vedomia používatelia ďalší malvér.

V tomto smere sú zraniteľnejší vlastníci starších mobilných zariadení, ktoré už nedostávajú bezpečnostné aktualizácie. Že nie je niečo v poriadku mohli používatelia zistiť podľa zvýšenej spotreby energie, teda rýchlejšom vybíjaní smartfónu a spotreby mobilných dát.

Alternatívne obchody s aplikáciami nie sú výsostnou čiernou dierou. V niektorých ohľadoch môžu byť dokonca lepšie ako oficiálne zdroje. Nájsť v nich môžete aplikácie, ktorých dostupnosť je v klasickom obchode napríklad regionálne obmedzená. Obsahujú tiež staršie verzie aplikácií, ktoré sú kompatibilné so širšou škálou zariadení.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Telekom prináša zmenu. Pozitívna správa pre státisíce ľudí!

Popri nich sa dá z obchodu stiahnuť množstvo štandardných aplikácií, od sociálnych sietí cez komunikátory až po známe hry, aké nájdeme aj v obchode Play.

Na obchody ako APKPure, Aurora Store a podobne sa spoliehajú aj používatelia súčasných smartfónov Huawei, ktoré neobsahujú obchod Play a služby od Google. Do zariadenia si tak môžu stiahnuť aplikácie, ku ktorým by sa inak nedostali, respektíve ktoré nenájdu v Huawei App Gallery.

Stále však platí, že pri inštalácii obsahu z neznámych zdrojov by mali byť používatelia nanajvýš opatrní.

Total
3
Zdieľaní