adobe

Zomrel Charles Geschke, spoluzakladateľ Adobe, ktorý pomohol vyvinúť formát PDF

Popri úspešnej kariére prežil aj únos.

Spravodajstvo BBC informuje o úmrtí jednej z významných postáv technologického priemyslu. Vo veku 81 rokov zomrel Charles Geschke, spoluzakladateľ spoločnosti Adobe, ktorý sa podieľal aj na vývoji formátu PDF.

Charles Matthew Geschke sa narodil 11. septembra 1939 v americkom Clevelande v štáte Ohio. Bakalársky a magisterský titul (matematika) získal na Xavierovej univerzite, medzi rokmi 1963 až 1968 vyučoval matematiku na Univerzite Johna Carrolla.

Doktorandské štúdium počítačovej vedy ukončil v roku 1972 na Univerzite Carnegieho–Mellonových. Následne začal pracovať v spoločnosti Xerox Palo Alto Research Center, kde sa zoznámil Johnom Warnockom, uvádza WIkipedia.

adobe
Na archívnej snímke John Warnock a Charles Geschke, spoluzakladatelia spoločnosti Adobe. Foto: wikimedia.org

Dvojica v roku 1982 spoločnosť opustila a založila firmu Adobe. Ich prvým produktom bol programovací jazyk PostScript. Geschke zastával pozíciu prevádzkového riaditeľa od roku 1986 do 1994, od roku 1989 do roku 2000, kedy odišiel do dôchodku, bol zároveň prezidentom Adobe.

Členom predstavenstva spoločnosti bol až do roku 2020, kedy sa stal členom emeritnej rady. Geschke sa nezviditeľnil iba technologickými inováciami a vynálezmi. V roku 1992 sa stal obeťou únosu.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Samsung Galaxy A52 5G získava aktualizáciu na Android 12!
adobe
Na archívnej snímke Steve Jobs, spoluzakladateľ Apple, so spoluzakladateľmi Adobe. Foto: wikimedia.org

Jedno ráno počas cesty do práce ho uniesli dvaja muži, ktorí ho držali v zajatí 4 dni a za jeho oslobodenie požadovali výkupné. Nakoniec ho zachránil zásah FBI. V roku 2009 dostala dvojica Geschke a Warnock od prezidenta Obamu Národnú medailu za technológiu.

„Je to obrovská strata pre celú komunitu spoločnosti Adobe a technologický priemysel, pre ktorý je už desaťročia mentorom a hrdinom,” uviedol súčasný výkonný riaditeľ Adobe Shantanu Narayen v e-maile adresovanom zamestnancom spoločnosti.

Podľa neho Geschke a Warnock vytvorili priekopnícky softvér, ktorý priniesol revolúciu v spôsobe, akým ľudia tvoria a komunikujú. Hovoril o neúnavnej snahe o inovácie, ktorej výsledkom sú všadeprítomné softvérové vynálezy PDF, Acrobat, Illustrator, Premiere Pro a Photoshop.

Charles Matthew Geschke bol ženatý 56 rokov, mal tri deti a sedem vnúčat.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať