youtube

YouTube experimentuje s ukrývaním počtu negatívnych reakcií pod videami

Palce dole, doslova.

Video platforma YouTube nezobrazuje pri videách len počty kladných, ale aj negatívnych reakcií. Na základe toho vieme, ako obľúbené či neobľúbené dané video je.

Predstavitelia platformy YouTube sa to rozhodli zmeniť, zatiaľ však iba v rámci obmedzeného testu v malej skupine používateľov. K experimentu platformu podnietila spätná väzba od tvorcov obsahu.

YouTube na Twitteri píše o kampaniach, ktoré majú užívateľov viesť k tomu, aby vybrané videá cielene označovali negatívnymi reakciami. Takéto videá sa potom nezobrazujú tak často v odporúčaniach a v kategóriách s vybraným obsahom.

Skrytie počtu negatívnych reakcií má takémuto konaniu zrejme zabrániť. Počet negatívnych reakcií sa nebude zobrazovať len divákom. Tvorcovia obsahu stále uvidia presný počet reakcií „Páči sa mi to“ a „Nepáči sa mi to“ v Štúdiu YouTube.

youtube
Foto: YouTube/Twitter

Tlačidlo „Palec dole“ sa aj naďalej zobrazuje pod videom, len neukazuje počet reakcií. Autori tak aj naďalej môžu získať spätnú väzbu od tých divákov, ktorým sa video z nejakého dôvodu nepáčilo.

Niečo podobné v roku 2019 zaviedol Instagram. Pri publikovaných príspevkoch skryl počítadlo srdiečok, teda kladných hodnotení. Používateľ síce vidí, že príspevok „lajkol“ niektorý z jeho priateľov, no celkový počet lajkov nevidí.

V prípade Instagramu ale ide o samostatný, resp. jediný údaj vyjadrujúci popularitu príspevku. Dislajky Instagram nemá. Ak chce YouTube skrývať počet reakcií, možno by tak mal učiniť aj pri kladných, nielen negatívnych hodnoteniach.

V každom prípade ide len o test so zatiaľ nejasným výsledkom, ktorý sa do bežnej užívateľskej praxe premietnuť nemusí.