Britská verzia koronavírusu prechádza “znepokojujúcou mutáciou”, varujú vedci

Briti testujú tisíce ľudí, aby odhalili, koľko z nich má pozitívny výsledok na novú mutáciu.

Britská mutácia koronavírusu, ktorá sa začala šíriť naprieč Anglickom a neskôr aj naprieč Európou, prechádza „znepokojujúcou“ mutáciou, varujú vedci, ktorí ju skúmajú.

Testy niektorých vzoriek objavili mutáciu s označením E484K, ktorá bola prítomná aj v niektorých vzorkách v Južnej Afrike a Brazílii. Vedci hovoria o tom, že zmeny v koronavíruse môžu spôsobiť nižšiu efektivitu niektorých vakcín, stále by však mali fungovať.

Veľká Británia už kvôli šíriacej sa mutácii sprísnila opatrenia. Spúšťa rozšírené testovanie a výrazne sprísnila opatrenia týkajúce sa cestovania z a do krajiny.

Nová mutácia však zatiaľ nie je rozšírená. Vedci ju objavili len v 11 z celkového počtu 214 159 vzoriek, hlavne z juhozápadu Anglicka, informovala BBC. To, že vírus postupne mutuje nie je nezvyčajné, práve naopak. Doktor Julian Tang, odborník na vírusy z University of Leicester preto mutáciu opísal ako „znepokojujúcu ale očakávanú“.

TIP REDAKCIE
Pamätáte na Mass Effect? Známa herná séria sa zrejme dočká TV seriálu, postará sa o to Amazon

Mutácia za mutáciou

Povedal, že je extrémne dôležité, aby ľudia dodržiavali lockdownové pravidlá, čím pomôžu spomaliť šírenie. „Inak sa vírus nebude len šíriť, ale aj vyvíjať,“ dodal.

Vedci sa obávajú, že by jedna z mutácií vírusu mohla spôsobiť výrazné zníženie efektivity očkovania. Prvotný výskum poukazuje na to, že mutácia E484K môže vírusu pomôcť obísť niektoré protilátky, ktoré si imunitný systém buduje.

Vakcína od Moderny podľa spoločnosti ľudí ochráni aj proti tejto mutácii, aj keď imunitná odpoveď nemusí byť tak silná alebo trvať tak dlho ako pri pôvodnom koronavíruse. Dobré výsledky vykazujú aj vakcíny Novavax a Janssen, ktoré sa na trh len chystajú.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať