spacex starship sn9 explozia

Opäť to nevyšlo: Raketa Starship SN9 od SpaceX pri pristátí veľkolepo explodovala

SpaceX má pred sebou ešte obrovský kus práce.

SpaceX dnes úspešne vyskúšal raketu Starship SN9, bohužiaľ, podobne ako v prípade modelu SN8, test skončil explóziou. Vyplýva to z testu, ktorý v Texase, presnejšie v Boca Chica, prebehol len pred pár minútami.

Starship protyp SN9 odštartovala 2. februára 2021 o 21:25. Stalo sa tak načas, bez akýchkoľvek zdržaní či už technických alebo legálnych. Raketa vďaka mohutným motorom Raptor bezproblémovo vyletela do výšky 10 kilometrov. Keď dosiahla požadovanú výšku, chvíľu ju udržiavala a neskôr spravila tzv. „belly flip“ manéver (na brucho), pri ktorom kontrolovane začala padať smerom k pristávacej ploche. Voľný pád raketa ovládala pomocou klapiek, ktoré má po boku.

Keď sa Starship priblížila k zemi, opäť sa kontrolovane „postavila“. Resp. aspoň sa o to pokúsila. Z opakovaných záberov bolo totiž zjavné, že sa jej jeden z motorov Raptor nepodarilo opäť zapnúť, preto sa jej tento manéver nepodarilo dokončiť a nakoniec sa pri náraze v plamennej guli rozletela na tisíce kúskov.

Aj napriek tomu, že sa explózia môže zdať ako zlyhanie to tak nemusí byť. SpaceX týmto testom opäť získali cenné dáta, ktoré využijú v ďalších testoch. Na štartovacej ploche bol aj dnes vystavený prototyp SN10, ktorý má vykonať testovací let do niekoľkých týždňov.

K výsledku letu Starship SN9 sa zatiaľ nevyjadril Elon Musk. Ten na Twitteri začiatkom dňa oznámil, že si od neho na chvíľu dáva pauzu.

Total
17
Zdieľaní