Opäť to nevyšlo: Raketa Starship SN9 od SpaceX pri pristátí veľkolepo explodovala

SpaceX má pred sebou ešte obrovský kus práce.

SpaceX dnes úspešne vyskúšal raketu Starship SN9, bohužiaľ, podobne ako v prípade modelu SN8, test skončil explóziou. Vyplýva to z testu, ktorý v Texase, presnejšie v Boca Chica, prebehol len pred pár minútami.

Starship protyp SN9 odštartovala 2. februára 2021 o 21:25. Stalo sa tak načas, bez akýchkoľvek zdržaní či už technických alebo legálnych. Raketa vďaka mohutným motorom Raptor bezproblémovo vyletela do výšky 10 kilometrov. Keď dosiahla požadovanú výšku, chvíľu ju udržiavala a neskôr spravila tzv. „belly flip“ manéver (na brucho), pri ktorom kontrolovane začala padať smerom k pristávacej ploche. Voľný pád raketa ovládala pomocou klapiek, ktoré má po boku.

Keď sa Starship priblížila k zemi, opäť sa kontrolovane „postavila“. Resp. aspoň sa o to pokúsila. Z opakovaných záberov bolo totiž zjavné, že sa jej jeden z motorov Raptor nepodarilo opäť zapnúť, preto sa jej tento manéver nepodarilo dokončiť a nakoniec sa pri náraze v plamennej guli rozletela na tisíce kúskov.

Aj napriek tomu, že sa explózia môže zdať ako zlyhanie to tak nemusí byť. SpaceX týmto testom opäť získali cenné dáta, ktoré využijú v ďalších testoch. Na štartovacej ploche bol aj dnes vystavený prototyp SN10, ktorý má vykonať testovací let do niekoľkých týždňov.

TIP REDAKCIE
Nový kráľ cenovo dostupných smartfónov? Redmi Note 11 bude oficiálne predstavený 28. októbra

K výsledku letu Starship SN9 sa zatiaľ nevyjadril Elon Musk. Ten na Twitteri začiatkom dňa oznámil, že si od neho na chvíľu dáva pauzu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať