snapdragon sound

Snapdragon Sound sa v budúcich zariadeniach postará o vysoko kvalitný zvuk s nízkou odozvou

Qualcomm sľubuje prémiové audio pri počúvaní cez bezdrôtové slúchadlá.

Spoločnosť Qualcomm predstavila v priebehu minulého týždňa platformu Snapdragon Sound, ktorá má za cieľ zjednotiť a skvalitniť zážitok z počúvania zvuku na mobilných zariadeniach.

Snapdragon Sound je súborom audio technológií a softvérových riešení, ktoré Qualcomm zjednotil pod jednu strechu a optimalizoval tak, aby navzájom spolupracovali. Platforma pozostáva z existujúcich riešení výrobcu.

Snapdragon Sound využíva kapacity najnovších procesorov Snapdragon 888, obsahuje technológie ako FastConnect 6900, Qualcomm QCCX a ANC, ako aj aptX Adaptive, aptX Voice či Qualcomm Aqstic. Samozrejmosťou je Bluetooth.

snapdragon sound
Foto: Qualcomm

Qualcomm tak dokáže výrobcom hardvéru poskytnúť komplexné riešenie so všetkými hardvérovými komponentmi a softvérom v jednom balíku. Tí ho následne len zapracujú do svojich zariadení.

Qualcomm uvádza, že vďaka takémuto riešeniu si používatelia budú môcť vychutnať hudbu vo vysokej kvalite s nízkym oneskorením a taktiež vylepšený zvuk pri hlasových hovoroch. Medzi ďalšie výhody patrí možnosť rýchleho nastavenia a spojenia bezdrôtových slúchadiel so zariadením. Zlepšenie by sa malo dotknúť aj energetickej náročnosti.

snapdragon sound
Foto: Qualcomm

V praxi dokáže Snapdragon Sound sprostredkovať 24-bitový zvuk s frekvenciou 96 Hz, a to pri streamovaní hudby. Pri prehrávaní hudby priamo zo zariadenia sa použije prevodník Hi-Fi DAC Qualcomm Aqstic, ktorý je schopný, teoreticky, dodávať 32-bitový zvuk s frekvenciou 384 Hz.

TIP REDAKCIE
Vedci prichádzajú so žuvačkou, ktorá môže pomôcť v obmedzení šírenia koronavírusu

S oneskorením na úrovni 89 milisekúnd pri počúvaní hudby cez Bluetooth by mali byť spokojní aj hráči mobilných hier. Qualcomm si chce byť istý, že budúce zariadenia skutočne poskytnú zvuk vysokej kvality. Každé jedno zariadenie uchádzajúce sa o technológie Snapdragon Sound prejde podrobným testovaním v laboratóriách Qualcommu.

Vzhľadom na parametre platformy je jasné, že sa najskôr objaví v zariadeniach vlajkových, resp. vyšších tried. Okrem smartfónov ju budú podporovať slúchadlá, počítače či dokonca VR okuliare.

Prvé zariadenie s nálepkou „Snapdragon Sound“ vyrobí spoločnosť Xiaomi. Ide o výrobcu, ktorý koncom roka 2020 predstavil prvý smartfón (model Mi 11) s čipsetom Snapdragon 888.

Xiaomi však určite nebude jediným výrobcom, ktorý si platformu Snapdragon Sound osvojí. Záujem už prejavil aj Amazon. Výkonnejšie audio by sme mohli časom nájsť aj v zariadeniach OnePlus, Motorola a v ďalších.

Qualcomm predstavil audio riešenie v ideálnom čase. Do konca roka má totižto Spotify spustiť streamovanie hudby v bezstratovej HiFi kvalite. Ide o najobľúbenejšiu hudobnú službu, ktorá je najčastejšie využívaná práve na mobilných zariadeniach.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať