RECENZIA Huawei P Smart 2021: Foťáky i výdrž na jednotku, výkon však zaostáva

V niektorých smeroch prekvapil, v niektorých zase mierne sklamal.

Huawei ku koncu minulého roka predstavil nové rozšírenie radu P Smart – P Smart 2021. Reč je o smartfóne vyznačujúcom sa ergonomickým a hutným dizajnom, veľkým a kvalitným displejom, postačujúcou nádielkou špecifikácií a, keďže je reč o Huawei zariadení, aj kvalitnými fotoaparátmi. Veľmi prítomné sú však aj dva veľké mínusy.

Huawei P Smart 2021

Huawei P Smart 2021 je veľmi zaujímavý smartfón. V niektorých oblastiach ma síce prekvapil, no v niektorých aj mierne sklamal. Dobré stánky však prevažujú.

86/100
Celkové skóre
Huawei P Smart 2021
Huawei P Smart 2021

Huawei P Smart 2021: Prvé dojmy

Huawei P Smart 2021 je smartfón spadajúci do nižších vrstiev strednej triedy, preto moje očakávania neboli vysoké. Čakal som priemer až podpriemer v azda každom smere okrem fotoaparátov. A musím uznať, že som bol som celkom milo prekvapený. Po odbalení sa mi naskytol pohľad na veľmi pekne spracovaný smartfón, ktorý mi okamžite padol do ruky. Moje očakávania stúpli.

Ešte raz som rýchlo očami prebehol zoznam špecifikácií, aby som sa ako-tak so zariadením ešte raz oboznámil. Po povinnom úvodnom nastavení som bol opäť milo prekvapený. Kvalita displeja pri porovnaní s cenovkou je doslova nadpriemerná, čo platí aj pre fotoaparáty. Žiaľ, mierne ma sklamal výkon, ktorý síce nie je zlý, no nie je ani veľmi dobrý. Prepínanie medzi kartami, vyvolanie vyhľadávacieho panelu, aktivácia prehľadu posledných otvorených kariet – toto všetko občas smartfónu robilo problém. Tým nechcem povedať, že by sa neustále zasekával, no uvedené akcie vykonával jednoducho až príliš pomaly. Musím však poznamenať, že čím dlhšie som sa s ním “hral”, tým sa mi jeho reakcie zdali rýchlejšie.

Huawei P Smart 2021
Huawei P Smart 2021

V neposlednom rade nesmiem vynechať absenciu služieb Google, ktorá pre drvivú väčšinu ľudí predstavuje veľký červený výkričník. Uznávam, ideál to nie je, no rozhodne by som P Smart 2021 alebo akýkoľvek iný smartfón od Huawei kvôli tomu neoznačil za nepoužiteľný. Obchod AppGallery sa neustále rozrastá o nové aplikácie. Mnoho služieb, ako je napr. Facebook, sú dostupné aj cez web a samozrejme, zabudnúť nesmieme ani na obchody tretích strán. O tom však neskôr.

Poďme sa teraz na zariadenie pozrieť podrobnejšie, krok za krokom.

Huawei P Smart 2021: Prehľad špecifikácií

 • Displej: 6,67 palca, IPS LCD, rozlíšenie 1 080 x 2 400 pixelov, pomer strán 20 : 9, hustota pixelov 395 ppi, jas 449 nitov
 • Čipset: Kirin 710A (14 nm výrobný proces), 8 jadier, takt 2 GHz, grafický čip Mali-G51 MP4
 • RAM/ROM: 4/128 GB (rozšíriteľné prostredníctvom microSD)
 • SIM: Dva sloty
 • Fotoaparáty: 48 Mpx hlavný (f/1.8), 8 Mpx širokouhlý (f/2.8, 120-stupňové zorné pole), 2 Mpx makro (f/2.4), 2 Mpx hĺbkový (f/2.4); podpora pre HDR, 1080p (FullHD) video pri 30/60 FPS
 • Predný fotoaparát: 8 Mpx (f/2.0), podpora pre HDR, 1080p video pri 30 FPS
 • Batéria: 5 000 mAh, 22,5 W nabíjanie
 • Predný reproduktor, 3,5 mm výstup pre slúchadlá, Wi-Fi 802.11, Bluetooth 5.1, fyzický snímač odtlačkov prstov
 • Rozmery: 165,7 x 76,9 x 9,3 mm
 • Váha: 206 g
 • OS: EMUI 10.1 + Android 10
Huawei P Smart 2021
Huawei P Smart 2021

Huawei P Smart 2021: Cena a dostupnosť

Ako som už spomenul v úvode tejto recenzie, Huawei P Smart 2021 sa zaraďuje do nižšej strednej triedy. Ako samotné špecifikácie naznačujú, cena vôbec nie je vysoká. Smartfón si môžete zadovážiť za sympatických 170 €.

Ide o základnú a taktiež jedinú cenu, za ktorú je možné si zariadenie zadovážiť. Predáva sa totiž len v jednej verzii s 4 GB operačnej pamäte a 128 GB interného úložiska. Môžete si však vybrať z rôznych farebných prevedení, z ktorých každé má čosi do seba. Konkrétne máte na výber medzi Blush Gold, Crush Green (náš testovací kúsok) a Midnight Black.

Huawei P Smart 2021: Displej, dizajn a konštrukcia

Displej i celé vizuálne prevedenie smartfónu sa rozhodne majú čím chváliť. Panel rozpínajúci sa od kraja po kraj ponúka viac než uspokojivé FullHD rozlíšenie, vďaka čomu každý typ obsahu vyzerá kvalitne. Rozhodne sa však nedá porovnať s výkonnejšími (a o poznanie drahšími) smartfónmi, nakoľko hustota pixelov dosahuje len 395 ppi. Absenciu vyššej obnovovacej frekvencie asi ani nemusím spomínať, štandardných 60 Hz však postačí každému nenáročnému užívateľovi. Ak si na ňu však potrpíte, radšej sa poobzerajte inde.

S čitateľnosťou displeja vo vonkajších priestoroch som bol ako-tak spokojný. Maximálny jas dosahuje 449 nitov, čo na dnešné pomery síce nie je veľa, no dá sa s tým fungovať. Ak na vás nepraží slnko, nemali by ste mať problém. Ak áno, očakávajte, že si často budete musieť tieniť druhou rukou. Stále je však reč o smartfóne za menej ako 200 eur, a teda treba rátať s kompromismi.

Huawei P Smart 2021
Huawei P Smart 2021

Displej je osadený do nádherne vyzerajúceho a pevného tela s veľmi príťažlivým vizuálnym spracovaním. V prvom rade by som vyzdvihol ergonomické telo, ktoré mi okamžite padlo do ruky. Aj napriek jeho väčším rozmerom a mojim pomerne malým rukám sa mi držalo pohodlne, nakoľko je skôr dlhé ako široké. Mierne sa mi však nepozdávali rámiky, ktoré sú na môj vkus až príliš hrubé.

Po stranách smartfónu nájdete všetky dôležité porty a výstupy. Pochváliť musím šikovnú implementáciu snímača odtlačkov prstov do hlavného tlačidla, ktorý je veľmi rýchly a spoľahlivý. Tesne nad ním možno nájsť tlačidlá na ovládanie hlasitosti, ktoré sú vďaka ich umiestneniu na pravú stranu veľmi ľahko dostupné. Na opačnom konci sa nachádza slot pre dve SIM karty a jednu pamäťovú kartu. Spodná strana je zase vyhradená pre 3,5 mm jack pre slúchadlá a jeden výstup pre reproduktor.

Príjemne ma prekvapila aj váha smartfónu, ktorá je pri pohľade na použité materiály vyššia, ako som očakával. Huawei aj za použitia plastu dokázal docieliť toho, aby jeho kúsok pôsobil robustne, pevne a kvalitne. Menšou nevýhodou však je počet odtlačkov prstov, ktoré zadná strana dokáže vo veľmi krátkom časovom úseku nazbierať. Osobne som s tým veľký problém nemal, keďže bežne používam Galaxy Note10+, ktorý je ešte väčší magnet na odtlačky, no viem, že sú aj takí, ktorým to vyslovene prekáža.

Huawei P Smart 2021: Fotoaparáty

Dostávame sa k azda najsilnejšej stránke Huawei P Smart 2021. Fotoaparáty, ktorými disponuje, sú aj napriek minimálnej cenovke veľmi kvalitné. K dispozícii máte hneď hneď štyri, a to hlavný so 48 Mpx rozlíšením, širokouhlý s 8 Mpx rozlíšením, makro s 2 Mpx rozlíšením a hĺbkový taktiež s 2 Mpx rozlíšením. Aj v tomto prípade platí staré známe “za málo peňazí, veľa muziky”.

Fotoaparáty pri dostatočnom množstve svetla nemajú problém s ničím. Fotenie bežných objektov či krajiniek, portrétové fotografie, fotenie zblízka, jednoducho nech už je to čokoľvek, senzorová výbava zariadenia vám verne poslúži.

K dispozícii je hneď niekoľko režimov, v ktorých môžete snímať či natáčať. Hlavnými sú nočný režim a portrétový režim. V rozšírených možnostiach nájdete režim Pro, režim pohyblivej snímky, možnosť pridania nálepky, HDR, spomalenie, panorámu, super makro i časozberné snímanie. Možností je teda viac než dosť a každá rozhodne stojí za to. Spomenúť musím aj priblíženie, ktoré je aj pri maximálnej úrovni (6x) kvalitnejšie, ako som očakával.

Huawei P Smart 2021
Huawei P Smart 2021

Osobne nepatrím medzi tých, ktorí cez smartfón aktívne natáčajú videá, no pri Huawei P Smart 2021 som si túto aktivitu celkom zamiloval. Aj keď stojí len 170 eur, podporuje natáčanie vo FullHD rozlíšení pri snímkovaní 60 FPS. Výsledné zábery teda nie sú len veľmi kvalitné, ale aj plynulé. Ak si však na plynulosť až tak nepotrpíte, môžete prepnúť na snímkovanie 30 FPS. Aspoň ušetríte trochu miesta.

Milo ma prekvapil aj predný fotoaparát, ktorý dokáže zachytiť naozaj pekné selfie snímky. Ak dáte snímaču dostatok svetla, zaručujem vám, že budete nadmieru spokojní. Skvelú správu však mám aj pre milovníkov natáčania videí, ktorí dokážu cez predný fotoaparát zaznamenať FullHD zábery pri 30 FPS. Ku výslednej kvalite veľkoryso prispieva aj podpora pre HDR.

Pri testovaní predného fotoaparátu som sa však stretol aj s jedným nečakaným problémom – prepaľovaním snímok. Problémom bol pravdepodobne sneh, od ktorého sa odrážalo príliš veľa svetla. Žiaľ, ten si s tým akosi nevedel poradiť. V iných prípadoch sú však snímky v absolútnom poriadku.

Huawei P Smart 2021: Výkon a batéria

Batéria a výkon. Jedno vynikajúce, jedno mierne podpriemerné. Začneme asi skôr dobrými správami.

TIP REDAKCIE
Vedci prichádzajú so žuvačkou, ktorá môže pomôcť v obmedzení šírenia koronavírusu

Huawei P Smart 2021 je vybavený obrovskou batériou s kapacitou 5 000 mAh, vďaka čomu sa každý, ba i náročnejší užívateľ, môže tešiť na poriadnu výdrž. Vďaka svojej obrovskej kapacite a nie príliš náročnému displeju vám zariadenie verne poslúži viac ako jeden deň, pri šetrnejšom používaní kľudne aj niečo vyše dvoch dní.

A keď už konečne nastane ten moment, kedy si smartfón vypýta pripojenie k nabíjačke, môžete sa spoľahnúť, že na obnovenie do plnej kapacity nebudete čakať dlho. Vďaka podpore pre 22,5 W drôtové nabíjanie sa batéria dokáže do plnej kapacity obnoviť v priebehu niečo vyše hodiny a pol, čo je na smartfón z nižších vrstiev skutočne famózny výkon. Nesklame vás dokonca ani keď sa niekam ponáhľate. Len po 30 minútach získate späť takmer polovicu batérie, čo vám s prehľadom vystačí na zvyšok vášho dňa. Batériu teda hodnotím na jednotku.

Žiaľ, pri výkone vidím viac mínusov ako plusov. Viem, že smartfón za nižšiu cenu sa nemôže pýšiť špičkovým výkonom, no Huawei P Smart 2021 v tejto oblasti podľa mňa zaostáva až príliš. Už od úvodného nastavenia som si pri niektorých úlohách začal všímať spomalené reakcie. Každý smartfón však po úvodných nastaveniach potrebuje chvíľu na to, aby sa naštartoval, a tak som sa rozhodol chvíľu počkať.

Čakanie pomohlo, no nie úplne. Prechádzanie z domovskej obrazovky na kartu s novinkami či sekundárnu kartu mi prišlo až príliš pomalé, niekedy som dokonca spozoroval aj drobné zaseknutie. Smartfónu pozoruhodne dlho trvalo aj vyvolanie vyhľadávacieho panelu (potiahnutie prstom zhora dolu) či otvorenie prehľadu posledných spustených aplikácií.

Otváranie zabudovaných aplikácií, ako je telefón, sms, fotoaparát a podobne, bolo v poriadku. Nebolo to najrýchlejšie na svete, no nesťažujem si. Náročnejšie aplikácie, ako napríklad web, už zariadeniu robili väčší problém, preto som musel chvíľu čakať, než nabehnú.

Huawei P Smart 2021
Huawei P Smart 2021

Toto ma celkom zarazilo. Síce nie každý potrebuje v ruke mašinu, ktorá dokáže každý vstup spracovať v priebehu milisekúnd, no čo je veľa, to je veľa. V podobnej cenovej hladine možno nájsť kopu smartfónov, ktorých výkon je oveľa lepší, čo pre P Smart 2021 predstavuje obrovskú hrozbu. Síce slabší výkon kompenzuje kvalitnými fotoaparátmi a tip-top výdržou, no to nemusí každému stačiť. V tomto prípade ide asi o individuálne preferencie, no mňa osobne veľmi nepresvedčil.

Hlavným kameňom úrazu je, pochopiteľne, čipset. Huawei do zariadenia implementoval Kirin 710A postavený na pôvodnom Kirin 710, ktorý bol predstavený ešte v polovici roku 2018. Inými slovami, je až príliš zastaralý. Jeho nová verzia v podobe Kirin 710A síce bola predstavená len minulý rok, no aj tak aktuálnej dobe veľmi nestačí. Grafický procesor na tom taktiež nie je zrovna ružovo.

Na vec sa dá pozerať z rôznych stránok. Áno, procesor je pomalý, no ak patríte medzi nenáročných užívateľov, bude vám stačiť. V podstate všetko, čo som smartfónu zadal, splnil. Niekedy mu to trvalo, niekedy nie. Dá sa to zvládnuť? Dá. Ako som už spomenul vyššie, čím dlhšie som zariadenie používal, tým menej som si všímal spomalených reakcií či drobných zásekov.

Je tu však ešte jeden uhol pohľadu. Na podobnej cenovej úrovni, teda približne 200 eur, možno nájsť mnoho smartfónov, ktoré ponúkajú skvelú výdrž i fotoaparáty a k tomu ešte aj o poznanie vyšší výkon. Dá sa teda povedať, že práve výkonom si P Smart 2021 podrazil vlastné nohy. Znovu však musím zdôrazniť, že všetko závisí od osobných preferencií.

Huawei P Smart 2021: Ide to aj bez Google služieb?

Aj keď odhliadneme od podpriemerného výkonu, čaká nás ešte jedna pomerne veľká prekážka – absencia služieb Google. Ide o neignorovateľné mínus, ktorým trpí každý novší smartfón od spoločnosti Huawei.

Tento problém je tu s nami už dlho a dá sa povedať, že k nemu existujú dva postoje – jeden to ako prekážku nevidí, druhý áno. Osobne som si dokázal poradiť aj bez služieb Google, no prechádzka ružovou záhradou to nie je.

Na email, volanie či sms mi postačili natívne aplikácie spadajúce pod HMS (Huawei Mobile Services). Na sledovanie sociálnej siete Facebook či platformy YouTube mi, i keď obmedzene, postačil web. A na čo je aj web prikrátky, to môžete získať buď z oficiálneho obchodu AppGallery alebo z obchodov tretích strán, ako napríklad Aurora Store. V takýchto obchodoch nájdete azda všetky populárne aplikácie. Messenger, WhatsApp, Instagram, Zoom, jednoducho čokoľvek, čo pre svoje plnohodnotné fungovanie potrebujete.

Huawei P Smart 2021
Huawei P Smart 2021

Veľmi milo ma prekvapil aj oficiálny obchod Huawei, nakoľko sa v ňom dajú nájsť Fotky Google, YouTube, Mapy či dokonca aj Disk. Treba však zdôrazniť, že každá z týchto služieb trpí určitými obmedzeniami. YouTube nemá tmavý režim, Mapy nepodporujú navigáciu, Fotky zase označenie a tak ďalej. Podrobnejšie sme sa vplyvu chýbajúcich služieb Google a možným alternatívnym riešeniam venovali v našej recenzii na Huawei Mate 40 Pro, ktorú môžete nájsť tu.

Môj postoj k celej záležitosti je nasledovný. Áno, chýbajúce služby Google sú problém, no nie až tak veľký, aby bolo každé nové zariadenie od Huawei automaticky odpísané. Dá sa fungovať aj bez nich. Kombinácia oficiálneho obchodu a obchodov tretej strany ponúka dostatočný arzenál, z ktorého si každý dokáže vybrať to, čo potrebuje, i keď s určitými obmedzeniami.

Chápem však, že nie každý je ochotný niečo také prehryznúť. Koniec koncov, trh dnes ponúka kopu konkurencieschopných alternatív, ktoré okrem podobných špecifikácií ponúkajú aj služby Google, vďaka čomu je ich používanie oveľa pohodlnejšie.

Huawei P Smart 2021: Verdikt

Huawei P Smart 2021 je skutočne tvrdý oriešok. Disponuje lákavými výhodami, no taktiež aj kritickými nevýhodami.

Pozitívne jednoznačne hodnotím displej, konštrukciu, dizajn, batériu a aj fotoaparáty. Všetky z uvedených oblastí užívateľovi prinesú absolútnu spokojnosť. Zariadenie je krásne spracované a pôsobí pevne. Displej je kvalitný a vyníma sa na ňom každý typ obsahu. Batéria je obrovská, výdrž špičková a nabíjanie rýchle. No a fotoaparáty? Tie ma potešili asi najviac. Aj pri tak nízkej cene Huawei dokázal zachovať kvalitu, ktorú mu mnohé iné smartfóny môžu len v tichosti závidieť.

Huawei P Smart 2021
Huawei P Smart 2021

Na druhej strane tu máme slabší výkon a chýbajúce služby Google. Zariadenie má občasné problémy s rýchlosťou reakcií na vstupy a kvôli chýbajúcim GMS (Google Mobile Services) budú vaše možnosti do nemalej miery obmedzené.

Komu by som teda smartfón odporučil? Ak nie ste náročný zákazník a vystačíte si s ako-tak postačujúcim výkonom, no zároveň si potrpíte na kvalitu fotoaparátov či výdrž batérie, P Smart 2021 si obľúbite. Splní všetky vaše kritériá a navyše zaň nemusíte zaplatiť ohromnú sumu peňazí.

Naopak, ak bez služieb Google neviete fungovať a pomalé reakcie považujete za neprijateľné či až frustrujúce, tento smartfón nie je pre vás. Odporučiť ho nemôžem ani tomu, kto síce má vyšší rozpočet, no aj tak sa obzerá po lacnom smartfóne. Výhodnejšie pre vás bude investovať do iných značiek, ktorých zariadenia ponúkajú lepší výkon a podporu pre GMS.

Huawei P Smart 2021 môžete nájsť aj u týchto predajcov:

Huawei P Smart 2021: Hodnotenie

Huawei P Smart 2021
86 100 1
Najnovšie rozšírenie radu Huawei P Smart prináša na stôl atraktívny dizajn, kvalitnú konštrukciu, prekvapivo ostrý displej, poriadnu výdrž a výkonné fotoaparáty. Čím sa chváliť nemôže, sú softvér a výkon. Aj napriek tomu však verím, že si Huawei P Smart 2021 dokáže získať srdcia mnohých, predovšetkým milovníkov kvalitnej fotografie a viac než jednodňovej výdrže.
Najnovšie rozšírenie radu Huawei P Smart prináša na stôl atraktívny dizajn, kvalitnú konštrukciu, prekvapivo ostrý displej, poriadnu výdrž a výkonné fotoaparáty.
86/100
Celkové skóre iRecenzia Huawei P Smart 2021 vychádza z týždňového testu zariadenia.
 • Konštrukcia a dizajn
  95/100
  Konštrukciu i dizajn zariadenia hodnotím veľmi pozitívne. Držalo sa mi pohodlne a pôsobilo naozaj pevne.
 • Displej
  85/100
  Obnovovacia frekvencia je štandardná, rozlíšenie je uspokojivé, no mierne mi prekážal slabší maximálny jas.
 • Fotoaparáty
  95/100
  Snímky i videá sú ostré a plné farieb. Samozrejme, nemôžem vynechať kľúčovú nedokonalosť - občasné prepaľovanie snímok.
 • Výkon
  70/100
  Nebolo to to najhoršie, no smartfón miestami nepôsobil tak plynulo, ako by som očakával.
 • Batéria
  100/100
  Kombinácia masívnej kapacity s rýchlym nabíjaním rozhodne zasluhuje maximálne hodnotenie. Výdrž je jednoducho špičková.
 • Softvér
  70/100
  Žiaľ, absencia služieb Google je obrovským negatívom azda každého novšieho Huawei smartfónu. Žiaľ, Huawei P Smart 2021 nie je výnimkou.

Plusové body

 • Kvalitné fotoaparáty
 • Uspokojivá kvalita displeja
 • Veľmi dlhá výdrž
 • Atraktívny dizajn
 • Nízka cena

Mínusové body

 • Slabší výkon
 • Absencia služieb Google
 • Slabší jas displeja

Total
28
Zdieľaní
Total
28
Zdieľať