V Nemecku vyvinuli najľahší smartfón na svete: Má 6″ displej a váži len 125 gramov

Karbón, čiže uhlíkové vlákna sa bežne využívajú v automobilovom priemysle, v kozmonautike, ale tiež v monopostoch Formule 1. V tomto mesiaci bude mať premiéru smartfón Carbon 1 MK II od berlínskeho start-upu Carbon Mobile s telom z uhlíkových vlákien.

Pôjde o najľahší 6-palcový smartfón na svete s monokokom z uhlíkových vlákien. Základným materiálom, vďaka ktorému má mobil len 125 gramov pri 6,3 mm hrúbke je termoplastický kompozit z produktovej rady LANXESS Tepex dynalite.

„Model Carbon 1 MK II, ktorý sme navrhli a skonštruovali v Nemecku prvýkrát nahrádza plasty a hliník pokročilými kompozitnými materiálmi,“ hovorí Firas Khalifeh, generálny riaditeľ spoločnosti Carbon Mobile. Vďaka tomu je mobil extrémne ľahký, štíhly a spĺňa prvky udržateľnosti.

Carbon Mobile - najľahčí smartfón
Carbon 1 MK II od spoločnosti Carbon Mobile, navrhnutý v Nemecku, je prvým smartfónom na svete vyrobeným s pokročilou technológiou uhlíkových vlákien. Foto: Carbon Mobile

High-tech kompozitný materiál z uhlíkových vlákien

Základným materiálom pre výrobu tela je termoplastický kompozit z produktovej rady LANXESS Tepex dynalite. Je vystužený látkami z jemných 1K uhlíkových vláken. „Náš kompozitný materiál, ktorý sme vyvinuli pre extrémne ľahké súčiastky vystavené značnému mechanickému namáhaniu, umožňuje výrobu veľmi tenkého tela telefónu. Vďaka vysokej miere pevnosti a tuhosti tiež prispieva k tomu, že celé telo smartfónu je veľmi pevné. To je z užívateľského hľadiska pri každodennom používaní podstatné. Matné čierne uhlíkové vlákna navyše dodávajú smartfónu dizajnový high-tech vzhľad,“ vysvetľuje Philipp Genders, expert pre vývoj aplikácií Tepex v spoločnosti LANXESS.

Technológia HyRECM odstraňuje prekážky

Pri využití karbónu pri mobilných telefónoch narážali experti donedávna na neriešiteľný problém. Uhlíkové vlákna majú schopnosť blokovať rádiové vlny. To bol v prípade výroby mobilov doteraz veľký hendikep.

Po štyroch rokoch výskumu a vývoja prišli odborníci spoločnosti Carbon Mobile s revolučným procesom, ktorý „odomkol“ potenciál uhlíkových vláken aj pre mobilné zariadenia.

Patentovaná technológia HyRECM (Hybrid Radio Enabled Composite Material) spája uhlíkové vlákna spoločne s doplnkovým kompozitným materiálom schopným prepúšťať vysokofrekvenčný signál.

K ďalšiemu posilneniu konektivity zariadenia sa do štruktúry uhlíkových vlákien integroval jedinečný 3D tlačený vodivý atrament. Výsledkom je prvý materiál na báze uhlíkových vlákien, ktorý neblokuje rádiové vlny.  Táto technológia použitá v smartfóne Carbon 1 MK II zaručuje ľahkosť a pevnosť. Okrem toho karbónové telo telefónu obsahuje menej ako päť percent plastu.

„LANXESS sa stal vďaka svojim materiálom Tepex dokonalým partnerom vo vývoji technológie HyRECM. Schopnosť pracovať s vynikajúcim materiálom z Nemecka zaisťuje najlepšie možné využitie tejto revolučnej technológie na trhu,“ uvádza Eric Chan z partnerskej firmy Modern Composites Ltd.

Telo telefónu je navrhnuté ako monokok. Zaručuje jeho extrémnu pevnosť. Foto: Carbon Mobile

Ľahší ako vrecko čipsov

Telo telefónu je postavené na rovnakom konštrukčnom princípe, aký sa používa pri nosnom podvozku Formule 1. Optimalizuje tak extrémnu tuhosť materiálu vystuženého uhlíkovými vláknami (CFRP). To významne prispieva k tenkosti stien a nízkej hmotnosti smartfónu. Plusom sú aj jeho rozmery (153,5 × 74 × 6,3 mm). Na vnútornej strane krytu nie je žiadna objemná výstuž, ktorá by zaberala miesto.

TIP REDAKCIE
Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro OFICIÁLNE: Konečne smartfóny hodné titulu vlajkovej lode!

„Náš špičkový monokokový dizajn umožňuje výrobu zariadenia, ktoré váži iba 125 gramov, čo je o tretinu menej než u bežných smartfónov. S hrúbkou len 6,3 milimetrov je tiež o 25 percent tenší,“ vysvetľuje Firas Khalifeh.

Telefón takisto spĺňa požiadavky na udržateľnosť. Nový smartfón využíva čo najväčšie percento recyklovateľných materiálov.

„Chceme prispieť k obmedzeniu elektronického odpadu a zlepšeniu udržateľnosti po celom svete,“ hovorí Khalifeh. Kompozitné materiály použité pre telo smartfónu sa dajú jednoducho recyklovať a znovu použiť.

„Rovnako ako všetky výrobky z produktovej rady Tepex dynalite, aj tento produkt sa dá  rozdrviť a následne spracovať na štandardných vstrekovacích lisoch za účelom výroby vysoko kvalitných komponentov. A to buď samostatne, alebo v zmesi s vhodným novým materiálom,“ vysvetľuje Genders.

Aby sa predĺžila životnosť smartfónu, sú všetky jeho komponenty navrhnuté tak, aby ich bolo možné bez problémov vymeniť pri oprave. To zabraňuje vytváraniu elektronického odpadu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať