karbon

Carbon 1 MK II je smartfón z uhlíkových vlákien. Váži 125 gramov a stojí 800 eur

Nemecká firma vyvinula špeciálny hybridný kompozit.

Nemecká spoločnosť Carbon Mobile začala predávať smartfón, ktorý je iný ako ostatné smartfóny. Jeho šasi je totižto vyrobené z karbónu – uhlíkových vlákien, ktoré sú veľmi pevné a ľahké zároveň.

Telá súčasných smartfónov sú zväčša vyhotovené z plastu, pokiaľ sa bavíme o cenovo dostupnejších zariadeniach. Tie lepšie majú konštrukciu z hliníka, poprípade z nehrdzavejúcej ocele.

Karbón nie je vhodným materiálom pre výrobu základných konštrukcií smartfónov. Uhlíkové vlákna nevedú dobre rádiový signál, bez ktorého sa smartfóny jednoducho nezaobídu. Inžinieri z Carbon Mobile ale dokázali vyvinúť špeciálny druh kompozitu, ktorý prechod rádiových vĺn umožňuje.

Carbon 1
Foto: Carbon Mobile

Takto upravené uhlíkové vlákna nazvali HyRECM – Hybrid Radio Enabled Composite Material. Vyvíjali ich 4 roky. Výroba takéhoto puzdra v súčasnosti trvá 30 minút, v roku 2017 na to inžinieri potrebovali až 3 hodiny.

carbon 1
Foto: Carbon Mobile

Karbónová škrupina, v ktorej je osadená základná doska s komponentami, displej, batéria a ďalšie súčiastky, je tenká len 0,6 milimetra. Samotný smartfón má hrúbku iba 6,3 milimetra a váži úžasných 125 gramov. Súčasné smartfóny z vyšších cenových hladín pritom často vážia aj takmer 180 či rovno 200 gramov.

Plast sa na konštrukcii smartfónu, ktorý nesie označenie Carbon 1 MK II, podieľa menej ako 5 percentami. Výrobca uvádza, že zariadenie sa dá jednoducho rozobrať a recyklovať. Platí to aj o balení, v ktorom nenájdete slúchadlá ani adaptér pre nabíjačku.

smartfon
Foto: Carbon Mobile

Carbon 1 MK II je inak z hľadiska parametrov bežným smartfónom strednej triedy. Disponuje 6-palcovým AMOLED displejom s FHD+ rozlíšením (odolné sklo Gorilla Glass 7), 3000 mAh batériou, čipsetom Helio P90, 8 GB operačnou pamäťou (LPDDR4x), 256 GB úložiskom (UFS 2.1) a hybridným slotom pre dve SIM-ky alebo jednu SIM a microSD kartu.

Na zadnej strane sa nachádzajú dva 16 Mpx fotoaparáty s clonou f/2.0. Vpredu je 20 Mpx kamera. 4G pripojenie je doplnené o WiFi 5, Bluetooth 5.0, NFC, GPS a audio kodek aptX HD. 3,5 mm jack v smartfóne prítomný nie je, na bočnej strane je ale situovaný snímač odtlačkov prstov.

smartfon
Foto: Carbon Mobile

Na strane softvéru je pripravený operačný systém Android 10 s prisľúbenou aktualizáciou na Android 11. Okrem nej dostane zariadenie v budúcnosti aj aktualizáciu na Android 12. Tvorcovia použili čistú formu operačného systému bez dodatočnej grafickej nadstavby.

Dizajn zariadenia je strohý. V podstate ide o klasický kváder s plochou obrazovkou a pravidelnými okrajmi. Tvar pravdepodobne vyhovuje efektívnej výrobe. Otvory, zárezy, zaoblené hrany a iné dizajnovo-funkčné výstrelky tu nenájdete.

Foto: Carbon Mobile

Má Carbon 1 MK II vôbec nejakú nedokonalosť? Má, a nie jednu. V prvom rade to je cena. Smartfón je relatívne drahý, stojí 799 eur.

Noviny Sudetendeutsche Zeitung okrem toho píšu o priemernom výkone hlavného fotoaparátu, problémom je tiež menej spoľahlivá čítačka odtlačkov prstov, ktorá je vzhľadom na konštrukciu smartfónu veľmi úzka. Zákazníkovi okrem toho musí stačiť jeden reproduktor.

carbon 1
Foto: Carbon Mobile

Smartfón mal byť pôvodne dostupný na trhu v máji minulého roka. Pandémia koronavírusu však jeho premiéru oddialila. Tvorcovia čas navyše využili na zlepšenia. Pridali viac pamäte, odolnejšie ochranné sklo a pôvodné označenie Carbon 1 doplnili dodatkom MK II.

Spoločnosti Carbon Mobile sa podarilo vytvoriť ľahký, tenký a odolný smartfón z revolučného materiálu. Za necelých 800 eur ale predáva schopnosti bežnej strednej triedy so softvérom, ktorý neponúka nič navyše.

Ak máte chuť experimentovať a nechýba vám bezmála 800 eur, Carbon 1 MK II si môžete objednať na oficiálnej stránke výrobcu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať