mate 40e

Huawei predstavil Mate 40E, odľahčenú verziu vlajkového modelu

Známy dizajn, o niečo skromnejšia výbava.

Spoločnosť Huawei sa rozhodla rozšíriť aktuálny rad zariadení Mate 40, ktorý je tvorený štyrmi modelmi. Novinka, označená ako Mate 40E, bude dostupná od 18. marca na čínskom trhu.

Či Huawei Mate 40E dorazí aj na medzinárodný trh je vo hviezdach. Skôr by sme s tým ale nepočítali. Napriek tomu sa ale môžeme pozrieť na to, čo zariadenie ponúka vzhľadom k svojej maloobchodnej cene. Výrobca ubral v niekoľkých smeroch.

Zákazník dostane, oproti u nás predávanej verzii Mate 40 Pro, menší displej. 6,5-palcová uhlopriečka je však stále dostatočne rozmerná, vyššie nároky uspokojí OLED technológia, 90 Hz obnovovacia frekvencia, 240 Hz odozva na dotyk a FHD+ rozlíšenie.

V obrazovke je zabudovaný snímač odtlačkov prstov. Na prednej strane sa nachádza menší otvor, v ktorom je umiestnená len jedna 13 Mpx kamera.

Foto: Huawei

Zásadnejšia zmena prebehla v oblasti výkonu. Namiesto špičkovej 5nm sady Kirin 9000 výrobca smartfón osadil čipsetom Kirin 990E s 5G konektivitou. Vyrobený je 7nm+ technologickým procesom a obsahuje rovnaké výpočtové jadrá s totožným taktom ako Kirin 990 5G. O málo si pohoršila grafika Mali-G76 GPU, ktorá má 14 jadier oproti pôvodným 16 jadrám.

Čipset je spojený s 8 GB operačnou pamäťou a 128/256 GB úložiskom. 4200 mAh batéria podporuje nabíjanie s výkonom 40W, samozrejmosťou je bezdrôtové aj reverzné nabíjanie.

Typický okrúhly modul na zadnej strane s logom foto spoločnosti Leica ukrýva primárny 64 Mpx fotoaparát (f/1.9), 16 Mpx ultra široký fotoaparát (+makro od 2,5 cm zaostrenia, f/2.2) a 8 Mpx snímač s 3-násobným optickým priblížením obrazu (F/2.4, OIS). O pohotové zaostrenie sa postará laser.

TIP REDAKCIE
Na nedostatok čipov doplatí aj iPhone 13, Apple vraj obmedzí výrobu
mate 40e
Foto: Huawei

V tejto verzii sa našlo miesto aj pre 3,5 mm jack. Okrem neho je dostupná odolnosť IP53, WIFi 6+, dvojpásmové GPS, NFC, ovládanie tzv. vzdušnými gestami a stereo reproduktory. Model Mate 40E vyzerá takmer identicky ako štandardný Mate 40 Pro.

Smartfón je ale o niečo menší, užší a štíhlejší, okrem toho klesla váha na 188 gramov. Ako sme uviedli vyššie, podlhovastý otvor pre selfie kameru nahradila menšia diera, v ktorej je umiestnený len jeden fotoaparát bez 3D ToF snímača.

Smartfón je, pochopiteľne, lacnejší ako jeho lepšie vybavené verzie. Vzhľadom na obmedzenú trhovú dostupnosť máme k dispozícii len ceny určené pre čínsky trh, ktoré sú zákonite nižšie. Pri prípadnej európskej dostupnosti by cena stúpla odhadom o 20 percent.

Základný model s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom sa začne v Číne predávať 18. marca po prepočte za 594 eur. Model s 256 GB pamäťou stojí 659 eur. Hoci je novinka vybavená starším procesorom, zaradiť ju musíme, podľa označenia a vzhľadu, k rodine Mate 40, Mate 40 Pro, Mate 40 Pro+ a luxusnej verzii Mate 40 RS Porsche Design.

Porovnajte si ceny Huawei Mate 40 Pro u slovenských predajcov:

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať