Obrovskú loď Ever Given blokujúcu Suezský prieplav sa podarilo vyslobodiť

Nákladnú loď Ever Given sa nakoniec podarilo vyslobodiť.

Obrovská kontajnerová loď Ever Given, ktorá blokovala Suezský prieplav je sčasti uvoľnená, informoval server Bloomberg News. Podľa správy prieplavu sa gigantické plavidlo aktuálne snažia „zabezpečiť“.

Loď Ever Given sa zasekla, čím zablokovala prieplav pre ďalšie plavidlá, ešte minulý týždeň v utorok. Pre globálnu ekonomiku takáto prekážka predstavovala obrovské straty. Niektoré lode čakajúce na povolenie na vstup do prieplavu sa museli otočiť a preplánovať svoju cestu okolo celej Afriky.

Čelo lode sa pracovníkom konečne podarilo uvoľniť po tom, ako v piatok večer od sedimentu vyčistili aj zadnú časť lode. Remorkéry neskôr narovnali loď tak, aby bola natočená po smere plánovanej plavby. „Je to dobrá správa,“ povedal Osama Rabie, predseda úradu správy Suezského prieplavu. „Ešte sme neskončili, no loď sa už pohla,“ dodal.

Ever Given
Loď Ever Given blokujúca Suezský prieplav z vesmíru.

Ever Given blokuje ďalších 450 lodí

Bloomberg informoval, že na plánovanú cestu cez Suez momentálne čaká 450 plavidiel. Vyčistenie takejto „zápchy“ má podľa správcu prieplavu trvať približne týždeň. Vo videu nižšie môžete vidieť, že nákladná loď už smeruje správnym smerom.

TIP REDAKCIE
Nový kráľ cenovo dostupných smartfónov? Redmi Note 11 bude oficiálne predstavený 28. októbra

Na fakt, že sa loď podarilo uvoľniť zareagovala aj cena ropy, ktorá klesla o 1 dolár na hodnotu 63,67 dolára za barel. Globálna ekonomika pri zablokovaní strategickej obchodnej cesty trpela extrémne. Niekoľko analytikov straty odhaduje na 400 miliónov dolárov za každú jednu hodinu, keď bol prieplav zablokovaný.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať