huawei

Huawei spoplatní svoje 5G patenty, zaplatia mu Samsung aj Apple

2,5 dolára za každý predaný smartfón.

Spoločnosť Huawei má v pláne účtovať výrobcom smartfónom licenčné poplatky za využívanie jej patentov týkajúcich sa 5G technológií. Informuje o tom spravodajstvo CNBC.

Huawei je vďaka investíciám do výskumu a vývoja držiteľom najväčšieho počtu 5G patentov. Spoločnosť stále čelí obchodným obmedzeniam zo strany americkej vlády, čo jej spôsobuje značné straty.

Spoplatnenie 5G patentov pomôže tieto straty vykompenzovať. Huawei očakáva, že medzi rokmi 2019 a 2021 vyberie na licenčných poplatkoch 1,2 až 1,3 miliardy dolárov. Suma zohľadňuje všetky licenčné poplatky, nie len tie, ktoré sa týkajú 5G technológií.

Veľká časť nových príjmov bude pritekať z účtov spoločností Samsung a Apple. Títo výrobcovia predávajú najviac smartfónov na svete, v ich ponuke nájdeme hneď niekoľko zariadení s možnosťou 5G pripojenia.

huawei
Ilustr. foto: Testovanie pilotnej 5G siete operátora O2 (12. okt. 2020)

V praxi by to malo vyzerať tak, že Apple a Samsung odvedú spoločnosti Huawei licenčný poplatok za každé jedno predané 5G zariadenie. Pôjde o sumu maximálne 2,5 dolára za každý takýto smartfón. Huawei chce sadzby udržať na nižšej úrovni, resp. nižšie ako konkurencia.

TIP REDAKCIE
Facebook v Európe chystá revolúciu: Vytvorí 10 000 pracovných miest, no čo presne plánuje?

Nokia si pýta 3,58 dolára za každé jedno predané zariadenie, ktoré využíva jej technológie. Qualcomm je v tomto smere ešte drahší.

Hoci 5G zariadenia a siete 5. generácie ešte nie sú ani zďaleka široko dostupné, v budúcnosti to bude inak. Analytici sa vo všeobecnosti zhodujú, že 5G bude v nadchádzajúcich rokoch jednou z kľúčových technológií, ktorá v priemysle podporí rast tržieb a príjmov.

Apple aj Samsung v súčasnosti používajú 5G modemy z dielne Qualcomm-u. Apple chce časom vyvinúť vlastné 5G riešenie, ktorým nahradí to od výrobcu Qualcomm. Je však viac ako pravdepodobné, že bude stále závislé od patentov firiem Huawei a Qualcomm.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať