Veľké očakávania expertov: Klasické fajčenie má do roku 2050 takmer vymiznúť

Nahradia ho menej škodlivé alternatívy.

Fajčenie je jedným najvšednejších a najsmrteľnejších zlozvykov, aké sú ľudstvu známe. Keď sa obzriete po svojom okolí, zaručene nájdete minimálne zopár ľudí, ktorí si, či už častejšie alebo len občas, doprajú nejakú tú cigaretu. Je však možné, že pri ďalšej generácii už tento trend taký všedný nebude.

Ako píše portál Futurism, podľa expertov z analytickej spoločnosti Jefferies má fajčenie už v relatívne blízkej budúcnosti vymiznúť z väčšiny trhov, resp. krajín. Experti očakávajú, že tradičné cigarety v budúcnosti nahradia menej škodlivé alternatívy, a to elektronické cigarety.

Ich väčší vplyv môžeme sledovať aj v poslednom období, kedy výrazne vzrástla popularita zariadení IQOS. Aj v tomto prípade je reč o fajčení tabakových výrobkov, no fajčiar počas fajčenia IQOS nevdychuje dym a ním sprevádzané škodlivé látky. Tabak sa totiž nezapaľuje, ale nahrieva, pričom užívateľ vydychuje aerosól. Výsledkom je menej zápachu a menej škodlivých látok.

IQOS 3
IQOS 3 (FOTO Marek Urban)

Tradičné fajčenie v rozvinutejších krajinách skončí do roku 2025

V zníženie počtu tradičných fajčiarov verí aj spoločnosť Citigroup Inc. – očakáva, že do roku 2050 fajčenie vymizne z väčšiny rozvinutých krajín, a to vrátane Spojených štátov amerických, Austrálie a niektorých častí Európy. Len za posledných 20 rokov sa počet fajčiacich neplnoletých ľudí znížil o takmer tri štvrtiny.

Samozrejme, fajčenie zrejme nikdy úplne nevymizne a bude tu s nami, kým všetci nepresedlajú na iný, uspokojivejší zlozvyk. To však ale nie je primárny cieľ. Aktuálne je úlohou do roku 2025 prekonvertovať 40 miliónov dospelých fajčiarov na bezdymové alternatívy.