apple

Apple sa prispôsobí ruskému zákonu, v zariadeniach ponúkne vládou schválené aplikácie

Yandex, Mail.ru, Kaspersky Lab a ďalšie.

V roku 2019 bol v Rusku schválený zákon, podľa ktorého musia smartfóny, tablety, notebooky a iné smart zariadenia s pripojením na internet obsahovať miestne, resp. vládou odporúčané aplikácie.

Zákon mal pôvodne začať platiť od júla 2020, termín sa však posunul na 1. apríl 2021. Ruská vláda tvrdí, že chce prostredníctvom tohto zákona podporiť ruských vývojárov a zároveň pomôcť občanom s používaním ich zariadení.

Kritici tamojšej vlády sa však obávajú, že Rusko môže odporúčané aplikácie zneužiť na sledovanie osôb.

Ruský denník Vedomosti informuje, že Apple nariadeniam ruskej vlády vyhovie. Odvoláva sa pritom na vysoko postavený zdroj z prostredia ministerstva, do ktorého agendy spadá digitalizácia.

Podľa všetkého by to malo vyzerať tak, že ak si používateľ prvýkrát zapne Apple zariadenie zakúpené v Rusku, napríklad iPhone, zobrazí sa mu dialógové okno s ponukou vládou schválených aplikácií pripravených na inštaláciu.

Inštaláciu týchto aplikácií ale môže používateľ odmietnuť. Zrejme tak došlo k istému kompromisu.

Aké aplikácie sa v zozname budú nachádzať nie je úplne jasné. Denník Vedomosti spomína aplikácie vládnych služieb alebo ruský softvér Yandex, Mail.ru či Kaspersky Lab.

TIP REDAKCIE
Podľa Apple má Android 47-násobne vyššie riziko kontaktu s malvérom. Pripisuje to sideloadingu
yandex
Vyhľadávač Yandex – jedna z popredných digitálnych služieb v Rusku. Foto: searchenginejournal.com

Uprednostňovanie konkrétnych aplikácií môže byť problematické, ruská vláda preto plánuje ich zoznam rozšíriť. Ak sa na ruskom trhu objavia alternatívne aplikácie, ktoré sa ukážu ako zaujímavé a získajú popularitu, budú rovnako zaradené do zoznamu schválených aplikácií.

Spoločnosť Apple pre The Verge potvrdila, že bude dodržiavať miestne zákony. V minulosti sa už ruským zákonom prispôsobila. Upravila svoje mapy alebo zakázala ciferníky s pride grafikou.

Apple je známy tým, že nad svojím ekosystémom udržiava prísnu kontrolu. Všetky aplikácie starostlivo kontroluje. Špekulovalo sa preto, že Apple kvôli novému zákonu z ruského trhu odíde. Očividne sa tak nestane.

Spoločnosť Apple utŕžila z predaja zariadení a služieb za kalendárny rok 2019 celkovo cez 260 miliárd dolárov. Výnosy z ruského trhu predstavovali po prepočte približne 2,9 miliardy dolárov.

V prípade Android zariadení to vyzerá tak, že ruské aplikácie v nich budú nainštalované už od výroby. Vedomosti ako príklad menujú výrobcu Huawei, ktorého smartfóny predávané na ruskom trhu už odporúčané aplikácie predinštalované majú. Je ich dokonca viac, ako miestna regulácia požaduje.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať