4ka

4ka: Do konca roka chceme mať 5G v 15 mestách, bohaté dáta postačia

S príchodom roka 2021 sa na Slovensku začína čoraz častejšie skloňovať téma sietí 5. generácií, teda 5G. Pre operátorov ide o finančne náročný projekt, ktorý zaberie veľa času a energie. Zákazníci na niektorých miestach si už 5G mohli vyskúšať, iní zatiaľ čakajú. TECHBYTE zisťoval, čo plánuje 4ka.

4ka je relatívne mladý operátor, ktorý sa etabloval len pred niekoľkými rokmi. Aj za tak krátky čas (v porovnaní s ostatnými operátormi) si stihol vybudovať lojálnu zákaznícku bázu, ktorá na ich služby nedá dopustiť. 4ka im chce prejavené sympatie opätovať neustálym vylepšovaním služieb.

4ka 5G
4ka spustila 5G už dávnejšie. Len na jednom mieste.

5G v Bratislave do 2 mesiacov, do konca roka v 15 mestách

Operátor už síce 5G spustil v Banskej Bystrici, no o projekte určenom pre ľudí sa hovoriť nedá. Na streche miestneho hotela spustili vysielač, ktorý využíva pre testovanie rôznych konfigurácií. Zaujímalo nás preto, čo všetko plánujú stihnúť tento rok.

Náš plán je spustiť 5G sieť vo všetkých krajských mestách a ďalších vyťažených mestských lokalitách. Celkovo pôjde cca o 15 miest,” povedal Roland Kyška, riaditeľ pre marketing a komunikáciu.

Naším cieľom je poskytnúť služby na 5G sieti tam, kde už dnes cítime veľký dopyt, ba priam hlad po rýchlych dátach. Sú to predovšetkým veľké mestá. Medzi prvými okrem Bratislavy určite budú Trnava, Prešov, Košice, Banská Bystrica a Nitra. Je pravdepodobné, že do tejto várky sa dostanú aj niektoré okresné mestá, napr. Poprad,” dodal.

TIP REDAKCIE
Facebook dostal miliónovú pokutu, zatajoval informácie o prevzatí Giphy

5G sme spustili už pred dvomi rokmi ako prví na Slovensku. Máme teda najdlhšiu vlastnú skúsenosť s jej prevádzkou, naši technici sledujú aj najnovšie trendy a vývoj vo svete tak, aby sme priniesli nielen najvýkonnejšiu technológiu, ale zároveň aj tú najefektívnejšiu napr. čo do energetickej záťaže a tak zbytočne nezaťažovali ani životné prostredie,” vysvetľuje.

Dáta? Tých máme dosť

5G so sebou okrem rýchlejších prenosových rýchlostí a nižšej latencie s najväčšou pravdepodobnosťou prinesie ešte väčšiu dátovú záťaž. Naši čitatelia sa často smejú, že pri 5G minú balík predplatených dát za toľko či toľko sekúnd.

Naše paušály SLOBODA sú už dnes pripravené na 5G. My sme na našich zákazníkoch nikdy nešetrili,” odkazuje 4ka s tým, že priťahovanie opaskov, čo sa dát týka, nehrozí.

5G je aj téma plná konšpirácií šíriacich sa hlavne cez internet. Či má operátor problémy s takýmito „expertami“ zhodnotil Kyška veľmi stručne: „Naši zákazníci sú zjavne dosť inteligentní na to, aby naleteli hlúpym hoaxom. Takže nie, tento problém nemáme”.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať