Aký server sa stará o chod registrácie na očkovanie? Zoženiete ho za 200 €, tvrdí IT špecialista

Bol to útok alebo nie? IT špecialista je skeptický.

Celé Slovensko sa momentálne pripravuje na obrovskú vlnu očkovania. Deň čo deň štát pridáva tisíce nových termínov, ku ktorým sa dostať je malý zázrak. Buď sa rýchlo rozchytajú alebo sa systém spomalí natoľko, že takmer alebo skutočne „spadne“.

Taký bol aj príbeh včerajšieho večera, keď Národné centrum zdravotníckych informácií na Facebooku ohlásilo, že čelí DDoS útoku. To je útok, keď útočník na jeden server naraz pošle umelo vygenerovanú internetovú návštevnosť obrovských rozmerov, čím server preťaží a ten sa môže zastaviť alebo výrazne spomaliť.

Objednávkový systém na očkovanie čelil dnes od 19:45 takmer hodinu pravdepodobne DDOS útoku. Ten spôsobil, že linka vládneho cloudu, kde sú všetky zdravotnícke dáta, vykazovala vysokú chybovosť a dáta, ktoré používatelia zadávali neboli prenášane korektne.

Spomalenie systému teda nebolo na strane Národného centra zdravotníckych informácií,napísalo NCZI na svojom Facebooku.

Server za 200 € a ešte aj zle nastavený

Podľa informácií servera Živé však možno žiaden DDoS nemusel nastať. Za spomalenie servera jednoducho mohli ľudia, ktorí sa húfne pustili do hľadania voľného termínu.

TIP REDAKCIE
HISTORICKÝ MOMENT: Obrovský pokrok v liečbe rakoviny, kombinácia 2 liekov prináša úspech!

Tvrdí to Peter Mihálik, IT odborník a člen dozornej rady Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby NASES.

“Realita je ale taká, že cela tato konina beží na 10 ročnom HP DL380 gen6 s apache+prefork+mod_php.

Pre neITčkárov, je to niečo v zmysle ako keby ste s 10+ ročnou sériovou Fabiou chceli vyhrať Paríž-Dakar. Alebo ako keby 70nik s nadváhou chcel zabehnúť maratón za 2h30min. Žiaľ, nie je to vtip,napísal na svojom profile, na ktorý upozornil server Živé.

Ďalší z komentujúcich si všimol, že nápor na server začal v čase večerných televíznych novín. O nových termínoch informovala televízia Markíza aj televízia JOJ. Útok skončil takmer presne vtedy, keď sa minuli voľné termíny.

Server mal výpadok vtedy, keď sa ľudia snažili prihlásiť na očkovanie.
Pohyb voľných termínov odpovedá dostupnosti servera.

“Na internete možno nájsť dokonca repasovaný kus s označením o jednu generáciu vyššie za sumu okolo 200 eur, s ročnou zárukou,” zhodnotil pre Živé.

Ako to bolo v skutočnosti momentálne preveruje Polícia SR.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať