Xiaomi vracia úder: Začína blokovať dodatočnú inštaláciu Google aplikácií a služieb!

Xiaomi spravilo dôležité rozhodnutie.

Konflikt medzi USA a Čínou sa opäť vyostril. Jeden z najväčších výrobcov smartfónov na svete, čínske Xiaomi, totiž posunul problémové vzťahy na ďalšiu úroveň. Spojené štáty totiž výrobcu umiestnili na čierny zoznam, vraj kvôli napojeniu na čínsku armádu. To sa Xiaomi absolútne nepáči, a tak sa rozhodli podať žalobu na úrady.

Teraz v Xiaomi prichádzajú s reakciou, ktorá sa priamo dotýka majiteľov ich smartfónov. V Číne spoločnosť úplne zablokovala možnosť dodatočne si nainštalovať Google aplikácie a služby. To znamená, že nainštalovať sa nedá presne to, čo chýba aj v Huawei smartfónoch – GMS (Google Mobile Services).

Momentálne nie je úplne jasné, koľkých modelov sa to týka. Všimli si to až zákazníci a majitelia Redmi K30 Ultra a Redmi 10X 5G. Firma pre miestne médiá potvrdila, že ide o cielený zákaz. Je nutné dodať, že hovoríme o smartfónoch určených pre čínsky trh, ktoré v základe neponúkajú Google služby. Výrobca doteraz dodatočnú inštaláciu povoľoval. Zákaz sa týka aj nového používateľského rozhrania MIUI 12.5.

TIP REDAKCIE
Doručenie 3 veľkých aktualizácií systému Android sľubuje ďalší výrobca smartfónov
Xiaomi
Xiaomi patrí medzi popredných výrobcov aj na Slovensku. Foto: Xiaomi

Xiaomi a Huawei proti svetu

Bez GMS, teda Google Mobile Services, nefunguje väčšina aplikácií úplne alebo čiastočne. Huawei sa chýbajúce Google služby rozhodol nahradiť svojimi vlastnými. Momentálne tiež pracuje aj na vlastnom operačnom systéme Harmony OS, ktorý je síce založený na Androide, no upravený podľa predstáv čínskeho výrobcu.

Pripomeňme, že Huawei a Xiaomi sa spolu s ďalšími 90 spoločnosťami spojili, aby v Číne vytvorili čo najlepšie podmienky pre výrobcu čipsetov. To by im malo poskytnúť dosť veľkú nezávislosť na USA, aby mohli smartfóny vyrábať aj naďalej.

Total
9
Zdieľaní