Xiaomi žaluje ministerstvá Spojených štátov amerických, žiada o odstránenie z čiernej listiny

Odmieta prepojenia na čínske ozbrojené sily.

Xiaomi vracia úder. Čínsky výrobca nie je spokojný s čiernou listinou, na ktorú ho v polovici januára zaradil teraz už bývalý prezident Spojených štátov amerických, Donald Trump.

Trumpova administratíva označila Xiaomi za spoločnosť s prepojeniami na ozbrojené sily Číny. Umiestnila ju teda na čiernu listinu.

Nejde však o rovnakú situáciu, ako tomu bolo v prípade Huawei v máji roku 2019. Listina, na ktorú bolo zaradené čínske Xiaomi, aj naďalej umožňuje obchodovanie s americkými firmami či používanie služieb Google. Zamedzuje však možnosť amerických investorov firmu finančne podporovať, čo môže viesť k nemalým škodám.

Výrobca toto obvinenie odmieta, preto plánuje záležitosť odovzdať do rúk súdu. Žalovať má americké ministerstvo obrany a taktiež aj ministerstvo financií, píše server Android Authority.

Xiaomi

Xiaomi odmieta prepojenia na čínske ozbrojené sily

V oficiálnom prehlásení, ktoré podpísal sám riaditeľ spoločnosti, Lei Jun, stojí, že rozhodnutie, ktoré viedlo k označeniu Xiaomi za firmu s prepojeniami na čínske ozbrojené sily, bolo chybné. Žiada tak súd o opätovné prešetrenie a prehlásenie tohto rozhodnutia za nelegálne. Spoločnosť ešte 15. januára deklarovala, že jej operácie sú v súlade so všetkými nastavenými pravidlami a reguláciami.

TIP REDAKCIE
Microsoft zháňa expertov, zrejme chce vyvinúť vlastný čipset

Rozhodla sa dokonca kontaktovať aj novozvoleného ministra obrany, Lloyda Austina, a taktiež ministerku financií, Janet Yellenovú. Prehlasuje, že reštrikcie v oblasti investícií by spoločnosti mohli spôsobiť “okamžitú a nenapraviteľnú škodu”.

Situácia sa v týchto momentoch prešetruje, čo znamená, že na finálny verdikt si ešte budeme musieť počkať.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať