model S

Volant na vynovených Tesla Model S a Model X sú v poriadku. Holanďania dávajú zelenú

Úrady preverujú nový volant Tesly.

Tesla je automobilka, ktorá posúva hranice toho, čo je možné alebo akceptovateľné. Či už je to dizajn interiéru, ktorého súčasťou je obrovský 15-palcový displej alebo systém plne autonómneho riadenia. Vynovené vlajkové lode spoločnosti – Model S a Model X – so sebou priniesli ďalší kontroverzný prvok – volant, ktorý nie je okrúhly.

Obe vozidlá sa totiž začnú predávať s úplne prerobeným volantom pripomínajúcim riadenie v lietadle. Jeho spodná časť je plochá a vrch mu chýba úplne. O nový volant sa preto začali zaujímať úrady, napríklad americký NHTSA.

Holanďania na to majú iný názor. V stanovisku pre RTL Nieuws to uviedol miestny úrad, ktorý už stihol schváliť nezvyčajný tvar volantu pre využitie na verejných komunikáciách. „Tvar volantu nie je určený žiadnou legislatívou EÚ alebo UNECE,“ píše sa v stanovisku.

tesla
Foto: Tesla

Tesla má v Holandsku zelenú

Podľa úradu sa hranaté prvky na volante začali objavovať už dávnejšie a nevidí preto dôvod, prečo by automobilka nemohla používať taký volant, aký predstavila.

TIP REDAKCIE
Obrovský pokrok: Americkí chirurgovia úspešne transplantovali prasaciu obličku do ľudského tela!

„Mnohé vozidlá už teraz majú volanty, ktoré majú plochú spodnú časť. Vyzerá to tak, že v budúcnosti bude mať hranatý volant výrazne viac vozidiel,“ informoval úrad.

Muskova firma má teda v Holandsku všetko schválené. Či netypicky tvarovaný volant bude v súlade s vyhláškou aj na Slovensku, aktuálne zisťujeme.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať