Je bezplatný a patrí medzi najobľúbenejšie. Prehrávač VLC oslavuje 20 rokov

Kto by ho nepoznal.

Existuje množstvo aplikácií a programov, ktoré slúžia na prehrávanie multimediálneho obsahu. Medzi nimi stále vyniká VLC, nástroj, ktorý si dokáže spoľahlivo poradiť azda s každým video súborom.

Multimediálny prehrávač VLC nám slúži už dlhých 20 rokov. Tvorca softvéru, nezisková organizácia VideoLAN, si toto výročie pripomenula vo svojom blogu.

VLC, pôvodne VideoLAN Clien, vznikol ako open-source projekt francúzskych študentov technickej vysokej školy École Centrale Paris. Prvá verzia programu určená pre verejnosť bola sprístupnená 1. februára 2001, kedy autori získali získali licenciu GNU.

Inak začali študenti pracovať už skôr, ešte v roku 1996, kedy niesol projekt označenie Network 2000.

Softvér sa uchytil, dôsledkom čoho vznikla nezisková organizácia, ktorá sa tvorbe multimediálneho softvéru dostupného bezplatne aktívne venuje dodnes.

vlc
Foto: videolan.org

Prehrávač VLC aj po 20 rokoch zostáva verný svojej pôvodnej koncepcii. Je dostupný zadarmo, neobsahuje reklamy a ani žiadny skrytý kód, ktorý by špehoval používateľov. Jeho hlavnou výhodou je komplexná podpora pre video súbory rôznych typov a formátov, vďaka čomu dokáže VLC prehrať takmer všetko.

VLC si okrem toho rozumie so všetkými hlavnými platformami. Môžete ho mať nainštalovaný vo svojom smartfóne s OS Android alebo iOS, v počítačoch od Apple, v zariadeniach s OS Windows a neobchádza ani Linux.

TIP REDAKCIE
X-Tron X10 Pro: MONŠTRUM na 2 kolesách má dva 1 600 W motory a maximálku až 70 km/h!

Podľa tvorcov používajú prehrávač VLC pravidelne stovky miliónov ľudí. Za 20 rokov existencie zaznamenal 3,5 miliardy stiahnutí a počas tejto doby s jeho vývojom pomohlo približne 1000 dobrovoľníkov.

Autori oslavy výročia kvôli pandémii odkladajú na neskôr. Pre podporovateľov, vývojárov, organizátorov podujatí, moderátorov na fórach a tvorcov dokumentácie si ale pripravili špeciálny balíček, ktorý im zašlú.

VLC je otvoreným projektom neziskového združenia riadeného dobrovoľníkmi, ktorý sa darí rozvíjať najmä vďaka darom a finančným príspevkom poskytnutým združeniu. Na rozvoj môžete prispieť aj vy. Na stránke projektu stačí kliknúť na tlačidlo „Darovať“ a cez PayPal odoslať drobnú sumu, napríklad predvolené 4 eurá.

Vývojári zároveň avizujú, že pracujú na nových verziách prehrávača VLC s cieľom priniesť používateľom vyššiu kvalitu videa a zvuku, širšiu podporu titulkov, vylepšené užívateľské rozhranie a ďalšie inovácie vyplývajúce zo spätnej väzby komunity používateľov.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať