snimac

Samsung predstavil 50 Mpx snímač obrazu s presnejším a rýchlejším zaostrovaním

Dual Pixel Pro.

Juhokórejský Samsung má v talóne nový snímač obrazu ISOCELL GN2, ktorý nahrádza predchádzajúcu generáciu GN1. Novinka s 50 Mpx rozlíšením prináša početné vylepšenia, vďaka ktorým by mali smartfóny opäť fotiť o niečo lepšie.

50 Mpx senzor ISOCELL GN2 nie je len „na papieri“. Výrobca uvádza, že jeho hromadná výroba už začala, čo znamená, že by sa mohol v prvých zariadeniach objaviť niekedy v druhej polovici tohto roka.

Nový snímač má niekoľko pozoruhodných vlastností. 50 Mpx rozlíšenie pritom nie je extra zásadné, Samsung má v rukáve aj 108 Mpx senzory. Pozornosť si pýta systém zdokonaleného automatického zaostrovania Dual Pixel Pro.

Zaostrovanie fázovou detekciou je vo všeobecnosti rýchlejšie, pričom dokáže sledovať aj pohybujúce sa objekty. Systém využíva na zaostrovanie všetky pixely snímača. Samsung ich však teraz nerozdelil len vertikálne, ale časť z nich aj diagonálne. Každý pixel pritom disponuje dvoma fotodiódami.

Výsledkom má byť mimoriadne svižné a presné zaostrovanie, a to aj na rýchlo sa pohybujúce objekty. Obzvlášť pri videu môže byť systém Dual Pixel Pro prínosom.

snimac
Foto: Samsung/YouTube

Ďalšou výhodou je veľkosť samotného snímača, ktorá je 1/1.12-palca. Pixely majú fyzickú veľkosť 1,4μm, no s technológiou zlučovania informácií zo susediacich pixelov (pixel binning) stúpne efektívna veľkosť pixelov na 2,8μm.

TIP REDAKCIE
Slovák si vyrobil falošný COVID preukaz: Chytila ho polícia, hrozí mu 24 mesiacov za mrežami

Kombinácia týchto vlastností pomôže zachytiť kvalitnejšie snímky v prostredí so zlými svetelnými podmienkami, napríklad v interiéroch, šere alebo v uliciach nočného mesta.

50 Mpx ISOCELL GN2 dokáže zachytiť fotografie s rozlíšením 100 Mpx. Postará sa o to špeciálny softvérový algoritmus. Fotoaparát zachytí tri 50 Mpx vrstvy v červenej, zelenej a modrej farbe (RGB matica), ktoré následne skombinuje do mozaiky tak, aby vznikol 100 Mpx záber.

Paradoxne, Samsung pri novom senzore nespomína 8K rozlíšenie videa, ktoré pretlačil do svojich vlajkových lodí. Do kategórie nevýhod by sme to ale asi nezaradili. Aj náročnejším používateľom by malo stačiť 4K rozlíšenie pri max. 120 FPS, alebo poprípade FHD slow-mo video pri 480 FPS.

Parametre nového obrazového snímača vyzerajú viac ako len dobre. Či budú stáť jeho výsledky za to ale ukáže až spotrebiteľská prax a prvé testy. Súperiť môže s konkurenčným 50 Mpx senzorom Sony IMX766, ktorý by sa mal objaviť v nadchádzajúcom OnePlus 9.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať