Smartfóny môžu v blízkej budúcnosti ponúknuť až 100 Mpx selfie fotoaparáty. Je tu však háčik

A nie jeden.

Fotoaparáty s vysokým rozlíšením v rámci smartfónov dnes nie sú nič nové, Spoločnosti však v tomto smere doposiaľ vylepšovali skôr hlavné, resp. zadné fotoaparáty, zatiaľ čo predné ostávali, takpovediac, na ocot.

Výrobcovia síce rok čo rok obohacujú svoje selfie snímače o nové technológie či funkcie, no rozlíšenie sa už dlhší čas pohybuje okolo jednej a tej istej hranice. Dobrou správou je, že práve toto sa má už čoskoro zmeniť.

S informáciou o pripravovanej veľkej zmene prichádza známy informátor Digital Chat Station, informuje Android Authority. Vo svojom príspevku na sieti Weibo uvádza, že by sme sa už čoskoro mali dočkať prvého smartfónu, ktorého selfie snímač ponúkne rozlíšenie presahujúce hranicu 100 miliónov pixelov, čiže 100 Mpx.

Zdroj: Weibo/Android Authority

100 Mpx je skutočne dosť. Snímky sú detailnejšie, ostrejšie a krajšie. No nie vždy. Dôležitú úlohu totiž zohráva aj softvér.

Fotoaparáty s tak vysokým rozlíšením nie sú úplne bežné ani na zadných stranách novších smartfónov. Nájsť ich možno skôr v prostredí špičkových vlajkových lodí (napr. Samsung Galaxy S21 Ultra/S20 Ultra), no treba poznamenať, že sa postupne prepracovávajú aj do lacnejších kategórií.

Vyššie rozlíšenie so sebou prináša kopu výhod. No ako sa vraví, menej je niekedy viac. A to do určitej miery platí aj v tomto prípade.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Astronauti NASA ostali zavretí v ISS. Mohol by ich usmrtiť vesmírny odpad

S akými nevýhodami sa spája 100 Mpx rozlíšenie pri selfie snímači?

Prečo? Snímač, ktorého rozlíšenie presahuje hranicu 100 Mpx, je väčší ako “bežné” snímače. To môže byť problém, nakoľko je reč o fotoaparátoch umiestnených na prednej strane smartfónov, kde sa ráta každý milimeter. Laicky povedané, väčší snímač, menej displeja.

Samsung sa pokúsil zmenšiť veľkosť snímačov s rozlíšením presahujúcim 100 Mpx, čo sa mu aj podarilo. Vznikol však iný problém. Menší snímač nedokáže zachytiť toľko svetla, čo vyúsťuje do nižšej kvality výsledných snímok, a to aj pri používaní technológie spájania pixelov.

Alternatívne riešenia?

Jednou z tých efektívnejších možností môže byť otočný panel, aký používa napríklad Asus Zenfone. Takýmto spôsobom je smartfón vybavený, teoreticky, len zadným fotoaparátom. Panel je však možné otočiť, vďaka čomu sa hlavný fotoaparát stane selfie fotoaparátom.

Asus ZenFone 6 s vyklápacím selfie fotoaparátom
Foto: ASUS

Za zmienku taktiež stojí riešenie, ktoré má uplatniť Xiaomi pri svojom Mi 11 Ultra. Foto modul vlajkovej lode totiž okrem snímačov poskytne aj sekundárny displej, ktorý slúži ako miniatúrne zrkadlo.

Zdroj: Nebb/Tech Buff PH

Zatiaľ nie je isté, kedy a či vôbec sa dočkáme smartfónov so 100 Mpx selfie snímačom, nakoľko ide o tvrdenie informátora. Musíme si jednoducho počkať na ďalší vývoj a tiež na informácie od oficiálnych zdrojov.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať