Ako vypestovať jedlo vo vesmíre? NASA za najlepší nápad ponúka 500 tisíc dolárov!

Nápady je možné posielať do 30. júla.

NASA usporiadala ďalšiu súťaž. Ten, kto príde s najlepším nápadom, ako vo vesmíre vypestovať jedlo, získa odmenu o výške 500 tisíc dolárov, upozorňuje publikácia SlashGear.

NASA stále bojuje s otázkou, ako poskytnúť astronautom iný spôsob obživy, než sušené či balené jedlo zo Zeme. Rozhodla sa teda do procesu hľadania vhodného riešenia zapojiť verejnosť. Súťaž označila ako projekt Deep Space Food Challenge.

NASA zvolí výhercu začiatkom augusta

Úloha je jednoduchá – prísť s nápadom, ako vo vesmíre vypestovať potraviny pre astronautov, ktorí sú účastníkmi dlhých misií. Najlepší nápad bude odmenený čiastkou 500 tisíc amerických dolárov (cca 416 tisíc eur). Súťaž sa uzatvára 30. júla, teda o necelých 5 mesiacov. Po uplynutí tohto dátumu agentúra vyberie najvhodnejší nápad a jeho autora odmení uvedenou čiastkou.

S podobnou ponukou prichádza aj Canadian Space Agency. Tá však odmenu, ktorá taktiež dosahuje výšky 500 tisíc dolárov, bude vyplácať postupne, pričom hlavnú cenu udelí v roku 2024.

NASA/virginia.edu
Foto: virginia.edu/NASA

Pochopiteľne, NASA by vhodné riešenie dokázala nájsť aj sama. Prečo sa teda rozhodla do hľadania nápadov zapojiť aj verejnosť? Odpoveď ponúka Grace Douglas, jedna z vedkýň pracujúcich v oblasti Advanced Food Technology. Tvrdí, že NASA síce má vedomosti a kapacity na to, aby riešenie našla sama, no zároveň rozumie, že technológie a nápady existujú aj mimo územia agentúry.

TIP REDAKCIE
Microsoft zháňa expertov, zrejme chce vyvinúť vlastný čipset

Problém s pestrou stravou sa týka aj astronautov na palube ISS. Vysvetľujú, že zásoby čerstvého ovocia a zeleniny či trvanlivé potraviny sa k nim dostanú len párkrát za rok. Možnosť pestovania potravín vo vesmíre by tak bola výhodná nielen pre astronautov a ich zdravie, ale potenciálne by mohla viesť aj k zníženiu nákladov, ktoré sú vyčlenené na dopravu zásob.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať