Tesla Semi

Tesla Semi je takmer pripravený na výrobu, automobilke chýbajú batériové články

Tesla 4680.

Tesla Semi, elektrický ťahač od svetoznámej automobilky Elona Muska, je takmer pripravený prejsť do ďalšieho štádia, konkrétne štádia výroby. Aby však mohol výrobný proces začať, spoločnosť potrebuje nové batériové články 4680, informuje server Electrek.

Elektrický ťahač v podobe bol predstavený ešte v roku 2017. Automobilka sľúbila hneď dva varianty svojho nového produktu, jeden s dojazdom 300 míľ (cca 482 km) za cenu 150 tisíc dolárov (cca 124 tisíc eur), druhý s dojazdom 500 míľ (cca 804 km) za cenu 180 tisíc dolárov (cca 149 tisíc eur).

Elon Musk však pred časom prehlásil, že existuje spôsob, akým by sa dal dojazd značne predĺžiť. Krátko na to prišiel s novinkou, že Tesla Semi, konkrétne drahšia verzia, bude schopná na jedno nabitie vydržať až 600 míľ (cca 965 km).

Tesla Semi
Tesla Semi

Očakávaný debut Tesla Semi sa má konať tento rok

Ako to teda bude s výrobou? Podľa pôvodných plánov mala produkcia odštartovať ku koncu minulého roka. Neskôr sa však automobilka rozhodla proces presunúť na tento rok.

Je tu ale jeden háčik. Počas zverejňovania výsledkov za štvrtý kvartál predošlého roku Elon Musk prehlásil, že Tesla Semi síce je pripravený na výrobu, no pre nedostatok batériových článkov zatiaľ nie je možné s procesom začať.

TIP REDAKCIE
POLÍCIA REAGUJE: Nemieni tolerovať online šikanu, má ostrý odkaz pre Tarabu!

Elektrický ťahač má používať články Tesla 4680. Ich produkcia však má byť ešte len v ranom štádiu, čo je celkom problém, nakoľko Tesla Semi bude potrebovať až 5-násobne viac článkov ako bežný elektromobil. Elon ho však aj napriek tomu plánuje dostať do výroby ešte tento rok, pričom tento rok chce sprístupniť aj prvé predobjednávky.

Čo sa týka batériových článkov, automobilka chce v priebehu tohto roku vytiahnuť výrobnú kapacitu na úroveň 10 GWh. Budúci rok plánuje pokročiť ešte viac, a to až na úroveň 100 GWh.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať