Bizarný prípad z Číny: Muž zarobil 2,3 milióna eur z predaja falošných vakcín na COVID-19. Bola v nich slaná voda

Z peňazí sa však dlho netešil.

V Číne sa objavil naozaj kuriózny prípad. Muž menom Kong Mou sa rozhodol privyrobiť si na predaji falošných striekačiek, ktoré, podľa jeho slov, obsahovali vakcínu na COVID-19. Pravdou však je, že v nich nebolo nič iné, ako obyčajná slaná voda. Na novinku upozornil server Business Insider.

Je až pozoruhodné, ako sa tomuto šedému biznisu darilo. Kong Mou naplnil až 58 tisíc striekačiek slanou vodou a následne ich predával naprieč Čínou. Svojim zákazníkom mal nahovoriť, že vakcíny získal od oficiálneho výrobcu prostredníctvom “interných kanálov”.

Celá skupina z falošných vakcín na COVID-19 zarobila 2,3 milióna eur

Koľko zarobil? V novembri minulého roku sa počet predaných striekačiek mal pohybovať na úrovni 2 000. Za toto množstvo dokázal zarobiť približne 1,04 milióna čínskych jüanov, čiže okolo 50 tisíc eur. Ich kupcom bol ďalší kriminálnik menom Li, ktorý 600 z týchto striekačiek vyslal dokonca za hranice krajiny, z čoho vyťažil zisk o výške 115 tisíc eur. Výsledná číslovka je však oveľa vyššia – skupina z “vakcín” zarobila až 18 miliónov čínskych jüanov, čo v prepočte vychádza na približne 2,3 milióna eur.

TIP REDAKCIE
Prvý smartfón s 200 Mpx fotoaparátom? Vyrobiť ho má Motorola
COVID-19

Oznámenie o stíhaní hlavného páchateľa prišlo len nedávno, presnejšie 2. februára. V tom čase bolo v súvislosti s falošnými vakcínami proti COVID-19 zatknutých až 80 ľudí.

Aktuálne by sa vyšetrovanie malo zamerať aj na samotnú produkciu falošných vakcín. V tejto súvislosti sa malo naprieč celou Čínou vyskytnúť viac ako 21 prípadov podvodu.

Čo sa týka oficiálnej stránky, Čína má aktuálne schválené dva typy vakcín. K 9. februáru malo byť prvýkrát zaočkovaných približne 40 miliónov obyvateľov, čo je veľmi slušné číslo, no v porovnaní s celou populáciou krajiny stále ide o drobné percento.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať