android 12

Android 12 Developer Preview 1 je vonku, zatiaľ poteší iba vývojárov

Na prvú beta verziu musíme počkať do mája.

Operačný systém Android 12 odštartoval svoju púť smerom k spotrebiteľom. Spoločnosť Google podľa očakávania zverejnila prvú verziu systému označenú ako Developer Preview 1.

Ako už označenie napovedá, Android 12 Developer Preview 1 je určený len pre vývojárov. Ďalšie dve vývojárske ukážky budú uvoľnené v marci a v apríli.

Vývojári tak môžu pohodlne testovať svoje aplikácie na novej verzii systému, vďaka čomu ich vedia v prípade potreby upraviť tak, aby fungovali čo najlepšie a zároveň využili všetky možnosti, ktoré Android 12 ponúka.

Pre nedočkavcov a skúsenejších používateľov budú zaujímavé beta verzie operačného systému Android 12. Google sprístupní štyri beta verzie, pričom tá prvá príde k slovu v priebehu mája.

Stále pôjde o pomerne nestabilný systém, ktorý bude obsahovať rozličné chyby. Až augustová verzia Beta 4 sa bude dať považovať za relatívne stabilnú. Finálnu verziu systému Google uverejní ako vždy počas jesene, pravdepodobne už v septembri.

android 12
Foto: developer.android.com

Kompatibilita OS Android 12 je zatiaľ ohraničená na zariadenia Pixel 5, Pixel 4a, Pixel 4a (5G) Pixel 4, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 3 a Pixel 3 XL. Vývojári tak potrebujú jedno z týchto zariadení, pokiaľ chcú s verziou Developer Preview 1 pracovať. To ale oni určite vedia.

Až s príchodom prvých beta verzií by sme mali uvidieť širšiu podporu viacerých modelov smartfónov. Do beta programu sa pravdepodobne zapoja OnePlus, Oppo, Vivo, Xiaomi, ale aj Samsung a ďalší.

Aké novinky Android 12 ponúkne? Vyzerá to, že ich bude dosť. Dostať by sme mali prepracovaný dizajn panela s oznámeniami, widgetov a upozornení. Pribudnúť by mala rýchla skratka pre deaktiváciu všetkých senzorov zariadenia alebo ikona, ktorá bude informovať o aktivite mikrofónu a fotoaparátov.

Spomína sa tiež obmedzenie internetového pripojenia pre vybrané aplikácie a funkcia hlbokého spánku pre nepoužívané aplikácie, ktorá ušetrí miesto v pamäti zariadenia.

android 12
Foto: XDA

Počítať môžeme so zdieľaním hesla k WiFi cez Nearby Share, zmenami v nastaveniach a v ovládaní prehrávania multimédií, kvalitnejšou vibračnou odozvou, natívnou podporou pre obrazové súbory AVIF a WebP, či multikanálovým zvukom alebo editorom v nástroji pre tvorbu snímok obrazovky.

Google nové funkcie a riešenia zatiaľ neprezentuje. Novinky priblíži až niekedy v máji s vydaním prvej beta verzie. O aktuálne zistenia sa postarali najmä vývojári, ktorí sa vŕtajú v zdrojovom kóde a postupne odhaľujú všetky zásadnejšie zmeny.

Ako vieme, dostupnosť novej verzie operačného systému Android 12 bude v konečnom dôsledku aj tak závisieť od výrobcov hardvéru, ktorí musia pre svoje zariadenia pripraviť systémovú aktualizáciu.

Tí najrýchlejší prvé aktualizácie sprístupnia už v novembri alebo v decembri tohto roka. Času teda máme dosť.