starship

Loď Starship SN9 poletí dnes, informuje SpaceX

Snáď sa nič nepokazí.

Spoločnosť SpaceX potvrdzuje na svojich webových stránkach uskutočnenie testovacieho letu prototypu vesmírnej lode Starship (SN9), ktorá by sa mala vzniesť do výšky 10 kilometrov ešte v priebehu dnešného dňa (štvrtok).

SpaceX okrem iného uvádza, že priamy prenos z letovej skúšky spustí niekoľko minút pred jej plánovaným štartom. Kedy presne sa tak udeje ešte nie je známe. Proces môže stále prerušiť nepriaznivé počasie a iné okolnosti, napríklad technická porucha.

Pôvodne sa mal testovací let odohrať v pondelok. Zhatili ho ale zlé poveternostné podmienky.

starship
Foto: Jack Beyer/Twitter

Plán letu Starship SN9

Testovací let prototypu Starship (SN9) bude prebiehať podobne, ako skúška predchádzajúcej verzie (SN8), ktorá skončila efektnou explóziou.

Čaká nás teda postupné vypínanie motorov Raptor pred dosiahnutím cieľovej výšky, kontrolovaný zostup a následná otočka s dosadnutím na pristávaciu plochu. Inžinieri počas letu otestujú prevádzku motorov, transfer paliva medzi jednotlivými nádržami, funkčnosť klapiek a aerodynamiku celého kolosu.

TIP REDAKCIE
Google konečne vyrobí vlastné smart hodinky, prídu v roku 2022

Live stream z vesmírneho strediska sídliaceho v oblasti Boca Chica v americkom Texase nájdete v priebehu dneška na YouTube účte spoločnosti SpaceX. Predpokladáme, že sa spustí neskôr poobede alebo večer.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať