Starship SN9 a SN10

Test Starship SN8 Elona Muska porušil licenciu úradov. Začalo vyšetrovanie

Ďalšie testy budú podliehať drobnohľadu.

Prvý test vesmírnej lode Starship v decembri, v ktorej mala vyletieť do veľkej výšky, skončil úspešne, no raketa pri pristátí aj napriek tomu explodovala. Podľa dostupných informácií však tento test porušil pravidlá FAA (Federálnej leteckej správy), informoval The Verge. Explózia aj porušenie licencie FAA primäli úrady konať, čo SpaceX postaví pred prísnejšie posudzovanie pri ďalších testoch.

Decembrový test Starship SN8, ktorý sa odohral na pôde SpaceX v Boca Chica Elon Musk opísal ako úspešný. „Mars, ideme si po teba!,“ zahlásil na svojom Twitteri len chvíľu po tom ako sa raketa pri pristávacom manévri rozletela na milión kúskov. FAA, americký úrad pre letectvo, ktorý dohliada na bezpečnosť, príliš nadšený nebol.

V ten istý týždeň preto úrad spustil vyšetrovanie, ktoré malo preveriť dôvod porušenia udelenej licencie a tiež aj samotnú explóziu. Momentálne nie je jasné, čo presne SpaceX porušil a ani to aké vážne toto porušenie bolo.

Starship SN8
Nevydarený pokus o pristátie rakety Starship SN8

FAA bude pokračovať v spolupráci so SpaceX vo vyhodnotení ďalších informácií, ktoré nám spoločnosť dodala ako súčasť žiadosti o upravenie licencie pre test,“ povedal hovorca FAA Steve Kulm. „Rozumieme dôležitosti rýchleho napredovania v inovovaní komercializácii vesmíru. FAA však nebude kompromitovať zodpovednosť chrániť bezpečnosť ľudí. Úpravu schválime až vtedy, keď nás SpaceX presvedčí o tom, že spĺňa všetky náležitosti vyplývajúce zo zákona,“ dodal.

TIP REDAKCIE
Užívatelia hlásia problémy s MacBook Pro: Keď je notebook zavretý, nefunguje nabíjanie

SpaceX zrušil štart Starship SN9

To, že je SpaceX momentálne pod drobnohľadom sa podpísalo aj na plánovanom teste rakety Starship SN9, ktorú chcela firma vyskúšať ešte vo štvrtok. Blyštiaca sa, 50-metrov vysoká raketa, bola natankovaná a plne pripravená na štart. Nakoniec sa tak neudialo práve kvôli chýbajúcemu povoleniu zo strany FAA. Musk, frustrovaný z celého procesu, zamieril na obľúbený Twitter.

Na rozdiel od leteckej divízie, ktorá je v poriadku, má vesmírna divízia vážne pokazenú regulačnú štruktúru,“ napísal vo štvrtok. „Ich pravidlá sú určené pre niekoľko testov ročne z niekoľkých vládou vlastnených miest. Pod týmito pravidlami sa ľudstvo nikdy nedostane na Mars,“ poznamenal.

Musk má dlhú históriu sporov s vládou. SpaceX, ktorý v roku 2002 založil, dvakrát zažaloval vzdušné sily Spojených štátov. V roku 2014 dokonca úspešne. Spor s úradmi Musk potvrdil aj tesne pred decembrovým testom v rozhovore pre The Wall Street Journal. „Najlepšie, čo môže vláda často urobiť, je nezavadzať nám,“ skonštatoval.

Test rakety Starship SN9 SpaceX úplne zrušil a podľa dostupných informácií sa vôbec neuskutoční. Namiesto toho chce spoločnosť v ďalšom teste nasadiť ešte novší Starship SN10, ktorý momentálne presúva z hangára na štartovaciu plochu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať