Kórejci prekonali netradičný rekord, ich umelé slnko si dokáže udržať teplotu 100 miliónov stupňov po dobu až 20 sekúnd!

Ešte v roku 2018 sa umelému slnku podarilo udržať si teplotu 100 miliónov stupňov po dobu 1,5 sekundy. Teraz si dokázalo túto teplotu udržať až 20 sekúnd.

Sci-fi môže byť realitou. Dokazuje to juhokórejský výtvor zvaný KSTAR (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research), ktorému sa podarilo prekonať pomerne netradičný rekord.

KSTAR je umelé slnko, ktoré sa dokáže nahriať na extrémne vysokú teplotu, konkrétne 100 miliónov stupňov. To však nie je nový rekord. Rekord spočíva v tom, ako dlho si ľudské slnko dokáže túto priam nepredstaviteľnú teplotu udržať, píše server NoypiGeeks.

Na dosiahnutí tohto významného úspechu sa podieľali viaceré renomované organizácie/inštitúcie, menovite Kórejský inštitút pre fúznu energiu, univerzita v Soule a Kolumbijská univerzita. A o aký rekord konkrétne ide?

100 miliónov stupňov po dobu 20 sekúnd

Ešte v roku 2018 sa umelému slnku podarilo udržať si teplotu 100 miliónov stupňov po dobu 1,5 sekundy. Teraz, o dva roky neskôr, si dokázalo extrémne vysokú teplotu udržať mnohonásobne dlhšie, konkrétne 20 sekúnd.

TIP REDAKCIE
Obrovský pokrok: Americkí chirurgovia úspešne transplantovali prasaciu obličku do ľudského tela!

Tu však kapacity umelej hviezdy nekončia. Výskumný tím totiž chce posunúť latku ešte vyššie, opäť mnohonásobne. Konkrétne má za cieľ udržať slnko pri teplote presahujúcej 100 miliónov stupňov až 300 sekúnd (5 minút). Podariť sa mu to má do roku 2025.

K čomu to je dobré?

Riaditeľ výskumného tímu, Si-Woo Yoon, tvrdí, že tento úspech bude hrať významnú úlohu pri zabezpečovaní technológií pre vysoko výkonné plazmové operácie, ktoré budú v budúcnosti kľúčové pre komerčné fúzne reaktory.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať