Huawei len rozbieha vlastný obchod a od vývojárov už pýtal 50 % zisku. Viac ako Google a Apple

Huawei sa dostal do prestrelky s vývojármi. Spôsobiť to mal podiel zisku, ktorý si mal deliť s vývojármi hier a aplikácií.

Huawei sa dostal do prestrelky s vývojármi. Spôsobiť to mal podiel zisku, ktorý si mal deliť s vývojármi hier a aplikácií. Apple, Google a Huawei si od vývojárov pýtajú časť zisku za poskytnutie svojich služieb a platformy.

Aktualizované 5.1.2021 o 17:40 o stanovisko Huawei na vyznačenom mieste.

Zatiaľ čo Apple a Google majú svoj poplatok nastavený na 30 % z tržby, voči čomu sa vývojári búria, Huawei zašiel ešte ďalej. Od vývojárov totiž požaduje až 50 % zo zarobenej čiastky. Páčiť sa to prestalo vývojárskemu štúdiu Tencent Games, ktoré je okrem iného zodpovedné napríklad za PUBG Mobile, informoval server NDTV.

Výsledkom sporu medzi Huawei a Tencent je odobranie všetkých hier Tencent z obchodu Huawei AppGallery. Nespory však firmy vyriešili a hry sa do obchodu vrátili, pravdepodobne za výraznej zmeny monetizácie zo strany Huawei. Čínsky výrobca smartfónov a ďalších zariadení sa pre zahraničné médiá nevyjadril.

Voči prísnemu nastaveniu rozdelenia zisku sa vzopreli mnohí vývojári. Medzi tých prominentnejších patrí napríklad štúdio Mihoyo zo Šanghaja, ktoré nakoniec svoju hru Genshin Impact na Huawei AppGallery vôbec neumiestnilo. Ako dôvod štúdio uvádza nesplniteľné podmienky rozdelenia zisku.

Slovenský Huawei: U nás je to inak

Nevieme sa vyjadriť k jednotlivým obchodným vzťahom a dohodám uzatvoreným v Číne. V našom regióne, a teda aj pre Slovensko, platí, že poplatky za uskutočnené predaje prostredníctvom HUAWEI AppGallery sa v závislosti od obsahu pohybujú vo výške nula až pätnásť percent, a to najmenej po dobu prvých dvoch rokov od uverejnenia aplikácie.
Úroveň poplatkov je nižšia než na konkurenčných platformách. Chceme tak podporiť lokálnych poskytovateľov obsahu a vývojárov, aby rástli spolu s ekosystémom mobilných služieb HUAWEI,” povedal David Liška, vedúci oddelenia mobilných služieb Huawei.

Je však nutné poznamenať, že vývojári, ktorí sa na Huawei AppGallery rozhodnú umiestniť svoju aplikáciu, môžu dočasne získať zvýhodnené podmienky. Tie však, skôr či neskôr, prestanú platiť.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať