Hyperion XP-1 je autom snov: Má dojazd 1 600 km, na 96km/h zrýchli za 2,2 sekundy

Má nulové emisie, po cestách už jazdí prvý prototyp.

To, že automobilový priemysel čaká v budúcnosti veľká zmena je zjavné už dnes. Vozidlá na fosílne palivá pomaly striedajú elektromobily alebo plug-in hybridy. Rýchlo napredujúci vývoj zasiahol nielen autá pre bežných zákazníkov, ale aj ultravýkonné športové autá. Príkladom je Hyperion XP-1, ktorého vývoj začal ešte v roku 2016.

Hyperion XP-1 má karbónovú konštrukciu, v ktorej sa schováva výbava inšpirovaná vesmírnym priemyslom. Tá tvorcom umožnila uskladniť viac vodíku v menšom objeme, čo sa prejavilo na dojazde. Vozidlo totiž na jednu „nádrž“ dokáže prejsť rekordných 1 600 kilometrov.

Hyperion XP-1

Ani zvyšok parametrov nie je na zahodenie. Z 0 na 96 km/h dokáže zrýchliť za 2,2 sekundy, maximálna rýchlosť zas dosahuje až 350 km/h.

Hyperion XP-1 natankujete za 5 minút

Vozidlo váži len 1 032 kilogramov, má karosériu z titánu a chýbať nemôže ani aktívna aerodynamika či dvere otvárajúce sa dohora. Na zastavenie výrobca používa karbon-keramické brzdy ukryté za 20, resp. 21-palcovými kolesami Pirelli P Zero.

TIP REDAKCIE
Nabíjačka pre elektromobily bude v Spojenom kráľovstve povinnou výbavou každej novej domácnosti
Hyperion XP-1

Veľmi zaujímavé je aj to, ako dlho trvá natankovať nádrž. Podľa výrobcu to nemá trvať dlhšie ako 5 minút, čo je výrazne kratšia doba, než pri elektromobiloch. Problémom je však rozšírenosť staníc schopných natankovať vodíkové autá.

V Európe ich je len 150, celosvetovo hovoríme len o 400 staniciach, pritom nie všetky musia byť otvorené pre verejnosť.

Total
22
Zdieľaní
Total
22
Zdieľať