fb

Facebook zašle notifikáciu ľuďom, ktorí zdieľajú a lajkujú hlúposti o koronavíruse

Facebook bude užívateľom, ktorí okomentujú, lajknú či prezdieľajú príspevok týkajúci sa COVID-19, ktorý porušuje podmienky, posielať varovné notifikácie.

Sociálne siete zvádzajú urputný boj s rôznymi typmi dezinformácií, medzi ktoré, pochopiteľne, patria aj dezinformácie ohľadom COVID-19. Jeden z hlavných hráčov na trhu, Facebook, však plánuje v tomto boji pritvrdiť. Ako? Notifikáciami.

Facebook bude užívateľom, ktorí okomentujú, lajknú či prezdieľajú príspevok týkajúci sa COVID-19 porušujúci podmienky služby, posielať varovné notifikácie. O novinke informuje server The Verge odkazujúci na správu publikácie Fast Company.

Ako to funguje?

Funkcionalita je nasledovná. Ak užívateľ určitým spôsobom reaguje na príspevok, ktorý je neskôr z pádnych dôvodov odstránený, Facebook pošle danému užívateľovi notifikáciu, v ktorej ho informuje o vymazaní príspevku.

Ak užívateľ ťukne na túto notifikáciu, bude presmerovaný na stránku so snímkou v tom momente už odstráneného príspevku, pri ktorej sa bude nachádzať aj stručné vysvetlenie, prečo sa spoločnosť rozhodla tak radikálne zakročiť.

Na tejto stránke sa budú nachádzať aj odkazy na zdroje s edukačným obsahom či odporúčané akcie, ako napríklad zrušenie sledovania skupiny, ktorá dezinformáciu zverejnila.

covid 19 dezinformacie
Zdroj: Facebook/Fast Company

Lepšie neskôr, ako nikdy

Vyzerá to teda, že doterajšie opatrenia Facebooku nestačili. Spoločnosť doposiaľ na pochybný obsah upozorňovala prostredníctvom banneru nachádzajúcom sa na hlavnej karte.

Užívatelia však nie vždy rozumeli, na čo konkrétne banner odkazuje. Nový prístup má byť priamejší a tým pádom aj pochopiteľnejší pre užívateľa.

Otázkou je, prečo Facebook tento spôsob ochrany užívateľov pred dezinformáciami nezaviedol skôr, pandémia je tu s nami predsa len už rok. No na druhú stranu, lepšie neskôr, ako nikdy.

Total
41
Zdieľaní