Slováci to dokázali: Vyvinuli test, ktorý dokáže súčasne detegovať chrípku a COVID-19

Slovenská spoločnosť Multiplex vyvinula test, ktorý dokáže detegovať súčasne SARS-CoV-2 a Influenzu A a B.

Slovenská spoločnosť MultiplexDX vyvinula test, ktorý dokáže detegovať súčasne SARS-CoV-2 a Influenzu A a B. Na Facebooku o tom informoval šéf spoločnosti Pavol Čekan. Firme sa už podarilo získať aj certifikát od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Konečne sa nám to podarilo. Dnes sme získali IVD certifikát od ŠÚKLu na náš prvý diferenciálny test, ktorý dokáže detegovať súčasne SARS-CoV-2 a Influenzu A a B,napísal na Facebooku Čekan.

Podľa Čekana to bola „dlhá cesta, ktorá začala veľmi náročnou bioinformatickou prácou, dizajnom PCR primerov.“ Firma následne vyvíjala test a následne prebehla certifikácia. Na vývoji sa podieľal aj známy virológ Boris Klempa. Vývoj testu bol ukončený ešte v septembri, doteraz však čakal na certifikáciu. Až teraz sa tak môže dostať do predaja.

Test vyvinutý spoločnosťou MultiplexDX

Tento test má 100 % špecificitu a detekčný limit 2 kópie virálnej RNA na reakciu. Týmto sa radí medzi najlepšie testy, ktoré dokážu presne rozoznať koronavírus a chrípku v jednom teste. Avšak tých inovácií je v tomto teste viac,“ hovorí o novinke.

TIP REDAKCIE
EÚ prichádza s novou smernicou: Poistenie zrejme bude povinné aj pre výkonnejšie elektrické kolobežky

Firma ho plánuje ponúknuť akreditovaným diagnostickým laboratóriám. K dispozícii ho bude mať každé laboratórium na Slovensku, ktoré oň prejaví záujem. Čekan však očakáva, že výrazne vyšší záujem oň prejaví zahraničie.

Total
147
Zdieľaní
Total
147
Zdieľať