Rýchlejší než 98 % notebookov? Intel a AMD procesory zničili Apple M1

Apple počas online konferencie hrdo prehlásil, že jeho nový procesor Apple M1, je výkonnejší než 98 % procesorov poháňajúcich Windows notebooky.

Apple počas online konferencie hrdo prehlásil, že jeho nový procesor Apple M1, prezývaný tiež ako Apple Silicon, je výkonnejší než 98 % procesorov poháňajúcich Windows notebooky.

Pochopiteľne, takto odvážne tvrdenie sa okamžite rozhodli overiť recenzenti, ktorí už majú možnosť testovať jedno z troch nových zariadení poháňaných Apple M1. Do testu tak zahrnuli nielen novinku od Apple, ale aj najnovšie generácie konkurenčných x86 procesorov od Intelu a AMD. No a výsledky? Trochu iné ako tie, ktoré prezentoval Apple, informoval server Wccftech.

Výkonný, no nie úplne najvýkonnejší

Apple M1 je pôsobivý čip, to mu rozhodne neberieme. Nízka spotreba, vysoký (po prepočítaní na watt) výkon a kompatibilita so softvérom, o akej sa Windowsu nemôže ani snívať. Je zjavné, že Apple vie, čo robí. Tvrdiť o ňom, že je najvýkonnejším mobilným procesorom na trhu však aj napriek tomu nemôže. Vyplýva to z výsledkov benchmarkovacieho programu Cinebench R23, ktorý na rozdiel od Geekbenchu testuje rýdzi výkon buď jedného alebo všetkých jadier.

Pozrite si výsledky výkonu jedného jadra najnovších procesorov.

Zdroj: Wccftech

Apple M1 v teste výkonu jedného jadra dosiahol 1498 bodov. AMD procesory, ktoré už tradične nedisponujú vysokými taktami každého jadra dosiahli maximálne 1284 bodov (Ryzen 9 4900H). Úplne inak to vyzeralo pri Inteloch, ktoré Apple M1 predbehli aj napriek tomu, že sú vyrobené 10 nm výrobným procesom. Intel Core i7 1185G7 dosiahol 1538 bodov.

AMD Ryzen ukazuje ako vyzerá výkon

Väčšina moderných programov však využíva výkon niekoľkých jadier súčasne, preto je zaujímavejší výsledok práve z tohto testu.

Zdroj: Wccftech

V tomto teste AMD ukazuje, že ich Ryzeny sú na úplne inej úrovni. Ryzen 9 4900H vyrobený 7 nm výrobným procesorom dosiahol 11061 bodov, zatiaľ čo Apple M1 sa podarilo získať „len“ 7508 bodov. Výkonu Apple M1 sa vyrovnal aj Intel Core i7-10850H so 7455 bodmi. Upozorníme, že tento konkrétny procesor od Intelu je vyrobený staršou 14 nm technológiou a má len polovičný počet jadier (4 vs. 8). Intel má už o pár mesiacov predstaviť 8-jadrovú verziu, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou obsadí predné priečky. Rovnaký krok sa očakáva aj od AMD, ktorý pripravuje mobilné verzie procesorov Ryzen série 5000.

Pre Apple však ARM čip Apple M1 dáva veľký zmysel. Síce nie je tak výkonný, ako ho spoločnosť opísala, je však perfektne optimalizovaný a vďaka Rosetta 2 dokáže pri obdivuhodnom výkone pracovať aj s aplikáciami, ktoré boli vytvorené pre x86 procesory.

Apple má okrem toho exkluzívnu dohodu s výrobcom procesorom TSMC, vďaka ktorej k najnovším výrobným procesom získava prístup skôr než ostatní. Zatiaľ čo Intel a AMD ostávajú na 7 nm, resp. 10 nm procese, Apple si môže užívať 5 nm a všetky výhody s tým spojené (vyšší výkon pri nižšej spotrebe, atď.).

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať