Grafika v čipe M1: Výkonom prekonáva desktopovú GTX 1050 Ti, Radeon RX 560

Apple počas predstavenia svojho nového čipu nepoužíval nič iné, než superlatívy. Nový Apple M1 má mať najvýkonnejšie jadro na svete.

Apple počas predstavenia svojho nového čipu nepoužíval nič iné, než superlatívy. O novom Apple M1 hovoril ako o čipe, ktorý je výkonnejší než 98 % procesorov poháňajúcich Windows notebooky. Okrem toho mal mať najvýkonnejšie jadro spomedzi všetkých procesorov. Ako sme však v testoch zistili, nebola to celkom pravda.

Jedno je však isté, pomalý rozhodne nie je. Apple potvrdil, že jeho integrovaný grafický čip, ktorý si vyvíja sám, má hrubý výkon približne 2,6 TFLOPS.

Prvých používateľov, ktorí už notebooky MacBook Air a MacBook Pro testujú preto pochopiteľne zaujímalo, ako to bude vyzerať v praxi. Na zariadeniach preto spustili aplikáciu GFXBench 5.0 merajúcu grafický výkon a počkali na jeho dokončenie. Na výsledok sa počkať určite oplatilo.

Apple M1 podľa meraní svojim výkonom prekonáva aj desktopové grafické karty. Sú síce staršej generácie, no sú desktopové. Reč je napríklad o GeForce GTX 1050 TiRadeon RX 560. Jedno je však dôležité poznamenať. Tieto grafiky majú výrazne vyššiu energetickú náročnosť. Výrobcovia uvádzajú TDP až 75 W čo sa s Apple M1 usrkujúcim energiu porovnať nedá.

TIP REDAKCIE
Trump chystá vlastnú sociálnu sieť: TRUTH Social môže prísť už v roku 2022!

Apple má teda s M1 a ďalšími generáciami obrovské plány, ktoré sú podložené reálnymi výsledkami. Vďaka 5 nm výrobnému procesu je Apple Silicon energeticky úsporný, výkonný a vďaka prekladaču Rosetta 2 aj všestranný. Aj vďaka tomu dokáže napríklad Apple MacBook Pro na jedno nabitie vydržať až 20 hodín. To je hodnota, ktorú mu závidí azda každý notebook bežiaci na Intel či AMD procesore.

Total
24
Zdieľaní
Total
24
Zdieľať