Najrýchlejší rast predaja elektromobilov medzi štátmi EÚ zaznamenáva Lotyšsko

Podľa lotyšskej spravodajskej agentúry LETA zaznamenalo Lotyšsko najrýchlejší nárast predaja elektromobilov zo všetkých členských štátov Európskej únie.
Ilustr. foto: Pixabay

Podľa lotyšskej spravodajskej agentúry LETA zaznamenalo Lotyšsko najrýchlejší nárast predaja elektromobilov zo všetkých členských štátov Európskej únie.

Počas prvých 9 mesiacov tohto roka bolo v Lotyšsku zaregistrovaných viac ako trojnásobok (328 percent) elektrických vozidiel v porovnaní v rovnakým obdobím minulého roka. Celkovo si obyvatelia Lotyšska zadovážili 287 elektromobilov – 58 plug-in hybridov229 vozidiel s čisto elektrickým pohonom.

Registrácie elektromobilov výrazne stúpli v celom regióne. Na Slovensku medziročne o 316,5 percenta, v Českej republike o 245,5 percenta, v Litve o 173 percent a v takom Estónsku o 208,5 percenta.

Nabíjanie Tesly
Ilustr. foto: Tesla

Nárast absorpcie nízkoemisnej osobnej dopravy v daných krajinách je určite pozitívny, no celkový objem predaných elektromobilov nemôžeme ani zďaleka porovnávať s veľkými krajinami západnej Európy, akou je napríklad Nemecko.

V Nemecku sa len za prvý polrok aktuálneho roka predalo cez 49 000 plug-in hybridov a viac ako 44 000 elektromobilov. Podobné číslo dosiahlo aj Francúzsko, hoci plug-in hybridy sa v tejto krajine predávali pomenej než v Nemecku (cca 20 000 kusov).

Napríklad v Litve bolo do septembra zaregistrovaných 328 elektromobilov, v Estónsku ešte menej – 253 kusov.

Podrobné údaje o registráciách nových osobných áut v Európskej únii podľa typu paliva zverejnila v septembri Európska asociácia výrobcov automobilov. Pozrieť si ich môžete v tomto dokumente.

Total
1
Zdieľaní